Na kilka dni przed jubileuszem Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej prezentujemy wyjątkowe wydawnictwo.
W Niemczech w 2020 r. ukazała się książka pt: „WILHELM KONRAD RÖNTGEN – na tropie promieni X”. Zawiera ona 50 artykułów odnośnie odkrycia, historii i zastosowań promieni rentgenowskich w Niemczech i krajach sąsiednich. Wydało ją Niemieckie Muzeum Röntgena w Remscheid-Lennep1, które uznało za celowe przedstawienie w niej również kolekcji lamp rentgenowskich, jaka znajduje się na naszej Politechnice Opolskiej.
Stąd też w rozdz. 3 poświęconym różnym muzeom i kolekcjom obok takich uznanych w świecie muzeów jak np. Belgijskie Muzeum Radiologii w Brukseli, Muzeum Nauki w Londynie czy Muzeum Marii Curie w Paryżu znalazło się również Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich
Autorka Pani Anna-Katharina Kätker w przedmowie o naszym muzeum napisała: „Pomysł na wieczór z Röntgenem” nawiązując tym samym do wydarzenia jakie miało miejsce wieczorem 8 listopada 2010 r. w Czarnowąsach, kiedy to ówczesny rektor naszej uczelni prof. Jerzy Skubis obiecał powołanie Muzeum Lamp Rentgenowskich na Politechnice Opolskiej.
I tak się stało – otwarcie muzeum miało miejsce 8 listopada 2011 r. Dzisiaj po zaledwie 9-ciu latach istnienia nasze muzeum doczekało się uznania ze strony niemieckiego środowiska naukowego. Możemy być z tego dumni!
Zapraszamy do Muzeum! https://muzeum.po.opole.pl
1 Miejsce urodzenia Wilhelma K. Röntegna; samo muzeum znajduje się właśnie w domu, gdzie urodził się Röntegn.