Prof. Dean J. Krusienski, autorytet w dziedzinie inżynierii biomedycznej, ma w planach staż na Politechnice Opolskiej. To nie jedyna forma współpracy uczelni z amerykańskim naukowcem. W planach są także wspólne badania naukowe
i aplikowanie o granty.

Prof. Dean J. Krusienski jest absolwentem Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii. Staż podoktorancki odbył w laboratorium Wadsworth Center Brain-Computer Interface (BCI) przy Departamencie Zdrowia Stanu Nowy Jork w Albany, pod kierownictwem Jonathana Wolpaw – twórcy interfejsów mózg-komputer.
Jego główne zainteresowania badawcze skupiają się na zastosowaniu zaawansowanych technik przetwarzania sygnałów i rozpoznawania wzorców w interfejsach mózg-komputer, które umożliwiają osobom z poważnymi zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi komunikowanie się i interakcję ze środowiskiem za pomocą fal mózgowych a także dekodowanie i translację sygnałów neuronowych, cyfrowe przetwarzanie sygnałów i obrazów, uczenie maszynowe, algorytmy ewolucyjne, sztuczne sieci neuronowe oraz zastosowania biomedyczne i muzyczne.
Prof. Krusienski pracuje obecnie na Uniwersytecie Virginia Commonwealth (VCU) w Richmond w stanie Virginia. Współpracuje z takimi autorytetami naukowymi jak Christopher Guger, Gerwin Schalk, Jonathan Wolpaw, Niels Birbaumer, Benjamin Blankertz, czy Gert Pfurtscheller. Jego badania są wspierane przez National Science Foundation (NSF), National Institutes of Health (NIH) oraz National Institute of Aerospace (NIA)/NASA.
– Prof. Prof. Dean J. Krusienski odwiedził Politechnikę Opolską oraz zespół naukowy BCI and Signal Processing Lab, który działa aktywnie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Profesor nie tylko odwiedził nasze laboratoria, ale przede wszystkim wykazał zainteresowanie nawiązaniem bliższej współpracy. Planuje odbyć staż na naszej uczelni. Będziemy prowadzić także wspólne badania naukowe i aplikować o granty – informuje prof. Aleksandra Kawala-Sterniuk z Katedry Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.
– Profesor jest kolejnym zagranicznym naukowcem, o imponującym dorobku naukowym, który chce się rozwijać właśnie na naszej uczelni. Dla nas to przede wszystkim sygnał o coraz silniejszej pozycji naszych naukowców i samej politechniki na arenie międzynarodowej – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.