– rozmowa z prof. Marianem Łukaniszynem, dziekanem Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i informatyki
W listopadzie Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki uzyskał pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej, w nowy rok wszedł więc na pewno śmiałym krokiem?
Akredytacja instytucjonalna do 2019 r. jest dla Wydziału dużym sukcesem, możliwym dzięki pracy prodziekanów dr inż. Barbary Grochowicz i dra hab. inż. Andrzeja Cichonia oraz dr inż. Barbary Kucharskiej, która jest pełnomocnikiem dziekana do spraw jakości kształcenia. Podczas gdy na Uczelni dopiero ruszały prace nad stworzeniem księgi jakości kształcenia – nasz wydział, jako pionier w tej dziedzinie, już był pod tym kątem sprawdzany przez komisję akredytacyjną i wyszedł z tej konfrontacji obronną ręką. Zdajemy sobie przy tym sprawę z naszych słabszych punktów i próbujemy im przeciwdziałać. Naszą piętą achillesową jest informatyka, gdzie studiuje najwięcej studentów, a jednocześnie cierpimy na braki kadrowe. Informatyka to stosunkowo nowa dyscyplina, dlatego jest niewiele wydziałów w kraju, na których można uzyskać habilitację w tej dyscyplinie. Na pewno w dużym stopniu pomogła nam habilitacja pana doktora Krzysztofa Zatwarnickiego, który stopień uzyskał na Wydziale Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Kadrę wzmocnili też prof. Bernard Baron, prof. Anna Walaszek –Babiszewska (uzyskała tytuł profesora nauk technicznych w 2013r.), a także dwóch doktorów z informatyki – Aleksandra Kawala i Marek Krótkiewicz.
Jeżeli chodzi o elektrotechnikę – mamy wszystkie uprawnienia i mocną kadrę – świadczymy nawet usługi innym uczelniom (Politechnice Częstochowskiej oraz również zagranicznym, jak było to w przypadku habilitacji dra Rafała Wróbla z Uniwersytetu w Bristolu). Podobnie jest z dyscypliną automatyka i robotyka. Co prawda większość profesorów jest już w zaawansowanym wieku, ale dzięki zdobywaniu stopni naukowych przez młodszych kolegów jest szansa na odbudowanie i utrzymanie kadry.
Pozostaje pewien niedosyt związany z otrzymaniem przez nasz Wydział kategorii B, ale jesteśmy w jej czołówce i będziemy pracować nad lepszym wynikiem, zwłaszcza w obszarze organizacji konferencji międzynarodowych, współpracy zagranicznej oraz upowszechniania osiągnięć nauki (IV kryterium oceny).
Poza akredytacją, do sukcesów, jakie wydział odnotował w 2013 r. należy dodać przede wszystkim przeprowadzenie procedury uhonorowania prof. Kazimierza Zakrzewskiego tytułem doktora honoris causa Politechniki Opolskiej.
Rekrutacja na nasze kierunki jest dość ustabilizowana, nie zaobserwowaliśmy regresu. Niewątpliwy wpływ na popularność kierunków: informatyka oraz automatyka i robotyka miał na pewno nasz udział w dwóch grantach MNiSzW ,,Czas Inżynierów”- studia zamawiane, oferującym studentom atrakcyjne stypendia. Duży udział w uzyskaniu grantów miały i obecnie nimi kierują dr inż. Barbara Grochowicz i dr inż. Barbara Kucharska.
Podobnie jest na na studiach doktoranckich, gdzie stypendia funduje Opolski Urząd Marszałkowski (Europejski Fundusz Społeczny), sprzyjając zainteresowaniu kandydatów. Programy studiów doktoranckich są na bieżąco modyfikowane i dostosowane do zainteresowań naukowych doktorantów przez kierownika studiów dr hab. inż. Mariusza Jagiełę, prof. PO.
Bardzo ożywiła się działalność studentów informatyki, a koła naukowe prowadzone przez panią dr inż. Annę Zatwarnicką i dra inż. Artura Smolczyka zacieśniły współpracę z gigantami w branży informatycznej, studenci osiągnęli wiele sukcesów w konkursach programistycznych.
Warto wspmnieć też o Opolskich Dniach IT. Jest to cykliczna impreza dla informatyków organizowana przez studenckie Koła Naukowe InFormat, Spektrum, Emiter oraz Grupa.NET przy wsparciu i współpracy władz dziekańskich wydziału,
Od stycznia 2004 r. na wydziale organizowany jest przez firmę Microsoft program IT Academy, przeznaczony dla naszych pracowników i studentów, w ramach którego Microsoft zobowiązał się do zapewnienia materiałów i szkoleń na temat aktualnie dostępnych na rynku trendów i produktów.
Od października 2012 r. na wydziale organizowane są również wykłady otwarte „Nowoczesne technologie w informatyce” prowadzone przez firmy Microsoft, Capgemini, Future Processing oraz Binartech. Wykłady przeznaczone są dla pracowników i studentów wydziału oraz mieszkańców Opola i obejmują zagadnienia sieciowe, programowania i projektowania systemów informatycznych.
W ramach kształcenia ustawicznego na wydziale prowadzone są także kursy komputerowe oraz działa Akademia Cisco. Od kilku lat studia na kierunku informatyka realizowane są częściowo w języku niemieckim, a także w języku angielskim.
O sukcesie może także powiedzieć dr inż. Jan Zimon, który wraz ze studentami otrzymał ministerialny grant pn. ,,Generacja Przyszłości” oraz organizuje z Kołem Naukowym Eledyn międzynarodowe konferencje.
Jakie wyzwania stoją przed wydziałem w rozpoczętym roku?
W najbliższej perspektywie mamy osiem habilitacji. Jedno kolokwium habilitacyjne – jeszcze na zasadach określonych w starej ustawie – odbyło się 19 grudnia, drugie planowane jest na 30 stycznia, a sześć kolejnych procedur jest w toku. Cieszę się, że młodzi nasi doktorzy zdecydowali się na otwarcie przewodów do 30 września 2013r. Trochę jednak żałuję, że większość z nich to habilitacje z elektrotechniki, gdzie – jak wspomniałem – już mamy ustabilizowaną kadrę naukową, to jestem przekonany, że wydział bardzo na tym skorzysta.
Chcemy nadal rozwijać współpracę z Uniwersytetem w Ostrawie, z którym realizujemy dwa granty w ramach realizacji „Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Czechy”, Prowadzimy wymianę naukową i organizujemy wspólne konferencje doktorantów i pracowników. Kierownikiem grantów jest dr inż. Krzysztof Górecki.
Współpracujemy z Wydziałem Informatyki ZUT, gdzie być może znów przeprowadzona zostanie kolejna procedura habilitacyjna naszego pracownika. Przed nami także kilka obron z aktualnie ponad 20 otwartych przewodów doktorskich, a także na ukończeniu procedura profesorska dra hab. inż. Sławomira Szymańca.
W długofalowych planach wydziału z pewnością znajdują się także działania związane ze zdobyciem uprawnień doktoryzowania w dyscyplinie informatyka.
Duże nadzieje wiążę również z konsorcjum Progress 3, którego szefem jest prof. Krzysztof Malik, prorektor ds. współpracy i rozowoju, a także z uruchomieniem nowego kierunku – technologie energetyki odnawialnej.
Wiele mówiło się ostatnio o komercjalizacji wyników badań naukowych, których autorami są pracownicy WEAiI. Jakie miejsce zajmuje na wydziale współpraca z przemysłem?
Do odbudowy współpracy z przemysłem, która została mocno ograniczona w wyniku zmian strukturalnych w Polsce i ich oddziaływaniu na gospodarkę, przywiązujemy bardzo dużą wagę. Dbamy o zgłoszenia patentowe: utworzyliśmy na wydziale specjalny fundusz, z którego pokrywane są wydatki na opłaty z nimi związane, promujemy też autorów wysokopunktowanych publikacji, którzy – dzięki kolejnemu, wydziałowemu funduszowi – mogą uzyskać indywidualny NBS (do 9 tysięcy zł.)
Pierwszy krok na drodze komercjalizacji badań na wydziale wykonali dr hab. inż. Jarosław Zygarlicki i dr inż. Mirosław Szmajda, którzy sprzedając do wdrożenia swoje patenty stali się w tej dziedzinie pionierami. W tym miejscu chciałbym podziękować Działowi Współpracy i Rozwoju, który pomógł znaleźć kontrahentów.
Dodatkowo zasiadam w Radzie Naukowej Tauronu-Dystrybucji, spółki zajmującej się zasilaniem w energię elektryczną całej południowej Polski. Chciałbym też zainteresować władze Spółki efektami prowadzonych na naszym Wydziale badań. Na ostatnim posiedzeniu Rady przedstawiłem tematy, które moglibyśmy realizować, co spotkało się z zainteresowaniem Zarządu i pana prezesa Piotra Kołodzieja.
Również inni pracownicy wydziału z powodzeniem współpracują z przemysłem, między innymi prof. Bronisław Tomczuk zrealizował pracę dla Uniwersytetu w Dortmundzie, prof. Barbara Kaszowska i prof. Andrzej Cichoń realizują prace zlecone dla PGE, dr hab. inż. Sławomir Szymaniec, prof. PO współpracuje z Energoserwisem i Cementownią Odra, można więc powiedzieć, że jest w tym zakresie jakiś ruch. Mam nadzieję, że ta tendencja będzie się rozwijać i nasz Wydział będzie ściśle współpracował z firmami z naszego regionu. Wspomnieć należy również o grantach Lider profesorów PO Sebastiana Boruckiego i Andrzeja Cichonia oraz projektach NCN realizowanych przez profesorów Bronisława Tomczuka i Tomasza Boczara, oraz prof. PO Mariusza Jagiełę.
W 2013 roku realizowane były też granty aparaturowe finansowane przez Unię Europejską we współpracy z Opolskim Urzędem Marszałkowskim.
Obok wspomnianej przez pana Rady Naukowej Tauronu udziela się pan w jeszcze wielu gremiach.
Tak, zostałem wybrany do Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2013 – 2016, co jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Komitet zajmuje się opracowaniem perspektyw rozwoju szeroko pojętej elektrotechniki, polityką energetyczną Polski i szkolnictwem wyższym. Ponadto jestem członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej, zrzeszającego nauczycieli akademickich i zajmującego się popularyzacją szeroko pojętej elektrotechniki oraz publikacji naukowych i dydaktycznych. Należę także do Kapituły Scientiae Wratislavieses – organu opiniującego nagrody w środowisku naukowym Wrocławia i Opola.
Wydział, którym kieruję, współpracuje ściśle ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich w zakresie promowania prac dyplomowych oraz organizacji kursów związanych z uprawnieniami. Współpracujemy też przy organizacji Opolskich Dni Elektryki, które miały już 23 edycje (w tym roku planowane są na 25 marca).
Tradycją tej imprezy jest prezentacja oferty edukacyjnej i możliwości studiowania na Wydziale, wykład problemowy dotyczący aktualnych innowacji technologicznych w przemyśle, prezentacja laureatów konkursu prac dyplomowych organizowanych przez Oddział Opolski SEP oraz referaty prezentujące osiągnięcia zaproszonych firm. Równolegle odbywa się akcja „Dni Otwartych” na naszym Wydziale , Wiele wysiłku w organizację włożył zespół kierowany przez prezesa uczelnianego Koła SEP dra inż. Ryszarda Beniaka.
Czego możemy życzyć Wydziałowi w nowym roku?
Życzylibyśmy sobie więcej grantów (zwłaszcza tych przyznawanych przez Narodowe Centrum Nauki, ale myślę, że jest to bolączka wszystkich wydziałów), pokonania barier związanych ze współpracą z przemysłem i więcej kandydatów na studia, a także tego, aby ten rok zakończył się – jak poprzedni – dodatnim wynikiem finansowym.
Dalsze starania władz dziekańskich wydziału będą zmierzać do wzmocnienia i odmłodzenia kadry naukowej, unowocześnienia i wzbogacenia bazy laboratoryjnej, racjonalizacji procesu dydaktycznego i jego uatrakcyjnienia, rozwoju studiów podyplomowych w zakresie kierunków prowadzonych na wydziale, oraz zdynamizowania form elitarnego kształcenia studentów o ponad przeciętnych umiejętnościach i zainteresowaniach.
Dziękuję za rozmowę.