Prof. Stanisław Senft, emerytowany nauczyciel akademicki Politechniki Opolskiej, dyrektor Instytutu Śląskiego zmarł 14 kwietnia. Miał 77 lat.

Prof. Stanisław Senft urodził się 9 lutego 1944 r. w Warszawie, gdzie jako niemowlę przeżył powstanie warszawskie, po którym z matką znalazł się w obozie w Dulagu 121 w Pruszkowie pod Warszawą, gdzie kierowano ludność cywilną miasta. Stąd, po krótkim pobycie u rodziny w Częstochowie trafili w sierpniu 1945 r. do Opola
Tu też kształcił się, kończąc w 1967 r. studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Już pod koniec studiów podjął pracę w ówczesnym Muzeum Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, awansując od praktykanta do adiunkta. Prowadzone w placówce badania uwieńczył obronioną w 1975 r. rozprawą doktorską pt. „Zatrudnienie jeńców wojennych i cywilnych robotników przymusowych w rolnictwie śląskim podczas II wojny światowej”.
W październiku 1957 r. związał się z Instytutem Śląskim w Opolu, w którym kontynuował badania, których efektem był awans naukowy w postaci uzyskania habilitacji (na podstawie rozprawy pt. „Gospodarcze i społeczne skutki uprzemysłowienia Śląska Opolskiego w latach 1950 – 1955”) zapewniającej kolejne stanowisko w Instytucie Śląskim – docenta (1997) oraz profesora (1998). Pracując w Instytucie pełnił funkcje kierownika pracowni, kierownika zakładu, na koniec zastępcy dyrektora i dyrektora w latach 2001 – 2007.
W 1998 r. rozpoczął aktywność dydaktyczną jako nauczyciel akademicki – najpierw na Uniwersytecie Opolskim, następnie na Politechnice Opolskiej.
1 października 2006 r. rozpoczął pracę na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Opolskiej na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Polityki Regionalnej. Po zmianach organizacyjnych pracował na Wydziale Ekonomii i Zarządzania w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Społecznych. Przeszedł na emeryturę z dniem 30 września 2014 r.
Dowodem uznania osiągnięć naukowych i organizacyjnych stały się odznaczenia państwowe – Złoty Krzyż Zasługi (1985, 1997), Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (1982), odznaka „Zasłużonemu Opolszczyźnie” (1983), medal „Zasłużony dla Instytutu Pamięci Narodowej” (1997), Złota Odznaka Instytutu Śląskiego (1997) oraz Złoty Medal Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.
Opracowane na podstawie: https://instytutslaski.pl/; archiwum PO.