Z wielkim żalem informujemy, że w nocy z 22 na 23 lutego br. odszedł jeden z najbardziej lubianych i szanowanych pracowników Politechniki Opolskiej, badacz, pedagog i wspaniały kolega. Strata, jaką w tym smutnym dniu poniosło całe środowisko akademickie dotyka także opolski „Elektryczniak”, gdzie uczył Zmarły, a przede wszystkim jego Bliskich, którym przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się na cmentarzu w Opolu-Półwsi w nowej kaplicy 1 marca 2021 o godz. 12.00. Rodzina prosi o uszanowanie dwóch próśb: rezygnację z czarnego stroju oraz wsparcie finansowe schroniska dla zwierząt zamiast zakupu kwiatów.


Dr inż. Andrzej Przytulski był adiunktem w Katedrze Automatyzacji Napędów i Robotyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki oraz nauczycielem kontraktowym w Zespole Szkół Elektrycznych im. T. Kościuszki w Opolu. Ukończył obie opolskie uczelnie (ówczesne WSP i WSI), doktoryzował się w Technische Hochschule Ilmenau zaliczającej się obecnie do jednego z najlepszych europejskich uniwersytetów technicznych (dwa razy 6. miejsce w rankingu UE).
W pracy doktorskiej zajmował się przekształtnikami energoelektronicznymi do napędów berlińskich s-banów, czyli szybkiej kolejki miejskiej. Dr inż. A. Przytulski w swoich pracach badawczych skupiał się na dwóch obszarach, pierwszy dotyczył oddziaływania pola elektrycznego na organizm człowieka, drugi to historia elektrotechniki, dyscypliny naukowej liczącej sobie ok. 150 lat.
Poza pracą badawczą i publikacyjną dr inż. A. Przytulski pełnił rolę eksperta i często można go było zobaczyć w programach regionalnej telewizji, kiedy komentował różne zjawiska i wydarzenia związane z wpływem pola elektrycznego na organizm człowieka. Jednak prawdziwą pasją dra inż. A. Przytulskiego było wynajdywanie biografii sławnych elektryków pochodzących ze Śląska, jak np. Georga Grafa von Arco, Waltera Reichela, czy Fritza Emde. W poszukiwaniu śladów ich dokonań wertował stare gazety i publikacje, odwiedzał archiwa i miejsca, w których mieszkali i pracowali. Efektem tych penetracji były artykuły publikowane w czasopismach naukowych, w których przybliżał dokonania wybitnych, wywodzących się ze śląskiej krainy specjalistów. Ostatnie prace dra inż. A. Przytulskiego dotyczyły oddziaływania sieci 5G, opublikowane w Przeglądzie Elektrotechnicznym.
Dr inż. Andrzej Przytulski zdobył prestiżową nagrodę im. profesora Mieczysława Pożaryskiego za cykl artykułów poświęconych skutkom wywołanym w ciele człowieka przez różne rodzaje pola elektromagnetycznego opublikowanych w Śląskich Wiadomości Elektrycznych.
Był członkiem wielu organizacji, m.in.: SEP i PTTiS. Zawsze aktywnie włączał się w organizację dni elektryki w naszej Uczelni – wygłaszając bardzo ciekawe wykłady.
Wszyscy zapamiętamy go jako osobę pełną pasji i poczucia humoru, miłośnika kotów, niezastąpionego Przyjaciela…