Pod względem liczby uczestników, medali do zdobycia i emocji towarzyszących zawodnikom, opiekunom i kibicom „Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami” to wydarzenie wyjątkowe! Już 10 maja, w hali sportowej II kampusu odbędzie się jego czwarta edycja.
Współorganizatorem przedsięwzięcia, w którym biorą udział zawodnicy ze szkół i przedszkoli specjalnych, Domów Pomocy Społecznej, fundacji i stowarzyszeń całego województwa, obok uczelni i Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii są też Olimpiady Specjalne Polska Opolskie.
Zawodnicy, pod okiem wolontariuszy – studentów wezmą udział w ponad 30 konkurencjach. Uroczyste rozpoczęcie zawodów z przemarszem wszystkich drużyn zaplanowano na 11.15.
Program imprezy uatrakcyjni występ artystyczny – Dynasty Workout – Street Workout Team (godz. 11.30) oraz mecz pokazowy AMP Futbol CUP – piłka nożna osób po amputacjach (godz. 13.30).
Pod plakatem – film z zeszłorocznych zawodów, a także przypomnienie rozmowy z dr Justyną Charaśną-Blachucik z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, inicjatorką i organizatorką imprezy, która opowiada o idei zawodów.
Kto brał udział w organizacji lub odwiedził II kampus Politechniki Opolskiej podczas wcześniejszych edycjach wie, że jest to impreza wielowymiarowa. Zaangażowanie studentów oraz pracowników i komitetu organizacyjnego WWFiF zostaje wynagrodzone radością, uśmiechem i dekoracją zawodników/uczestników wydarzenia.
Konkurencje sportowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych z różnymi dysfunkcjami, zabawy na wesoło, dogoterapia, kucyki, obiad – nie sposób wszystkiego wymienić – jest częścią atrakcji dla uczestników.
Nie chcemy nikomu odmawiać, dlatego z każdym rokiem liczba uczestników wzrasta. Wydarzenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród samych osób z niepełnosprawnościami, nauczycieli, trenerów, rodziców. Z każdą kolejną edycją przedsięwzięcie przerasta nasze oczekiwania, a organizacja tego typu wydarzenia zależy przede wszystkim od „wydeptanych” środków finansowych. Tym bardziej dziękujemy wszystkim którzy pomogli w realizacji zawodów.
Imprezę robimy u nas, bo jesteśmy jedyną sportową uczelnią w województwie. Odnosimy jako województwo sukcesy na Zawodach Olimpiad Specjalnych, Paraolimpiadach, sport jest dla każdego formą rehabilitacji, rekreacji, stylem życia i formą spędzania czasu wolnego, a także możliwością zdobycia medalu olimpijskiego.
Przygotowujemy studentów do pracy z osobami z niepełnosprawnościami i nie wszystko da się przekazać podczas zajęć dydaktycznych czy programowych praktyk. Gdy studenci uczestniczą przez cały dzień w zawodach sportowych, są w stanie określić swój stan emocjonalny, swoją wrażliwość, umiejętności lub nabyć nowe doświadczenia, wszystko jest cenne. Poznając osoby z niepełnosprawnością zupełnie zmieniamy swoje myślenie i wyobrażenie, ponieważ są to osoby, które tak jak osoby pełnosprawne chcą się pokazać, pochwalić co potrafią i to osoby pełnosprawne muszą nauczyć się odwagi, konsekwencji i traktowania osoby z niepełnosprawnościami z pewnym dostosowaniem, tak samo jak osoby pełnosprawne.
Zachęcam wszystkich, aby po prostu przyszli, kibicowali i starali się zrozumieć osoby z niepełnosprawnościami. Ważną myśl podczas poprzedniej edycji wypowiedziała jedna z osób zaproszonych, „nie powinnam słuchać tego wszystkiego, ale powinnam po prostu przyjść i to wszystko zobaczyć”, więc zapraszam by nie słuchać, nie czytać tylko po prostu przyjść i przeżyć. Nie da się tego, co się wydarzy 10 maja, omówić. Niby wszystko jest zaplanowane, przemyślane, ale jest też miejsce na niespodzianki, które mogą wydarzyć się w trakcie, bo nie da się wszystkiego przewidzieć.