Efektem przeprowadzonej 11 i 12 grudnia akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” do grona potencjalnych dawców szpiku w całej Polsce dołączyło 17 233 osoby. Ambasadorka organizatora przedsięwzięcia – Fundacji DKMS – na politechnice, Agnieszka Seidert z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki ocenia ten wynik jako rewelacyjny.
W Opolu akcję koordynowały dwie uczelnie – Politechnika Opolska, która przyjęła 140 zgłoszeń do bazy dawców i Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa, która zarejestrowała 202 chętnych.
Potencjalnym dawcom pobrany został do badań materiał z ust. Jeśli wynik jego analizy okaże się właściwy dla osoby czekającej na przeszczep – dawca zostanie wezwany na pobór szpiku i …uratuje komuś życie.
Ideę akcji przypomina Agnieszka Seidert :
,,W Polsce co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Tę okrutną diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety w Polsce jest ciągle zbyt mało. Aktualnie niewiele ponad 470 000! Dla wielu pacjentów w Polsce, zakwalifikowanych do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie można znaleźć. Dla porównania w Niemczech, w kraju o dwukrotnie większej populacji niż Polska, tych dawców jest prawie 4 500 000! Polska ma więc potencjał na co najmniej 1 000 000 potencjalnych dawców szpiku, czyli 1 000 000 szans na nowe życie dla tych, którzy potrzebują tego najbardziej, chorych na nowotwory krwi.
W Polsce studiuje około 2 000 000 młodych ludzi i to zainspirowało nas do stworzenia projektu rejestracji potencjalnych dawców wśród społeczności akademickich, którego celem jest zjednoczenie wszystkich studentów na rzecz ratowania życia ludzkiego”