Na Politechnice Opolskiej odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT).
Członkami Komitetu Sterującego są:
– Prof. Welf-Guntram Drossel (Fraunhofer IWU w Chemnitz)
– Dr Simon Harst (Fraunhofer Headquarters)
– Prof. Marcin Lorenc – rektor Politechniki Opolskiej, w jego zastępstwie uczelnie reprezentował prorektor ds. badań i rozwoju prof. Grzegorz Królczyk
– Arkadiusz Wiśniewski – prezydent Miasta Opola, w jego zastępstwie wystąpiła wiceprezydent miasta Małgorzata Stelnicka
W spotkaniu wzięli udział również dyrektorzy zarządzający Centrum Projektowym Fraunhofera: prof. Anna Król oraz prof. Lothar Kroll (z ramienia Instytutu Fraunhofera IWU) oraz prezes Parku Nuakowo-Technologicznego w Opolu (główny partner naukowy Centrum Projektowego Fraunhofera).
Spotkanie miało na celu przedstawienie raportu z dotychczasowej działalności jednostki (sprawozdanie przedstawiła Pani dyrektor, prof. Anna Król) oraz przedstawienie planów i projektów, które Centrum chciałoby zrealizować (wystąpienie prof. Lothara Krolla). O współpracy z FPC ALighT i wspólnie realizowanych projektach mówił prof. Jarosław Mamala.
Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT) to pierwszy w Polsce oddział jednej z najważniejszych, europejskich instytucji wspierających przemysł i wdrażających nowe rozwiązania technologiczne. Działalność rozpoczęło 1 września 2018 r.
Partnerem Politechniki Opolskiej jest Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, a zadaniem – „odchudzenie” materiałów używanych w motoryzacji, lotnictwie i inżynierii lądowej. Każdy z 72, funkcjonujących na całym świecie „oddziałów” Instytutu Fraunhofera specjalizuje się w pewnej dziedzinie. W planach Opola, obok głównego profilu, są również zagadnienia związane z przetwórstwem węgla, przemysłem kolejowym i metalowym oraz elektromobilnością. Wśród obszarów badawczych FPC AlighT wskazuje:
- Zasobooszczędne technologie produkcji
- Technologie i urządzenia hybrydowe
- Energooszczędny montaż i procesy łączenia w produkcji masowej
- Komponenty kompozytowe wraz ze zintegrowanymi funkcjami
e-mobilności - Modelowanie i symulacja struktur i procesów
- Recykling i regeneracja