To już czwarte i ostatnie zajęcia teoretyczne tegorocznej edycji programu pn. Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Szkolenie teoretyczne, w formie wykładów zostało przeprowadzone przez pana majora Romana Kuchtiaka specjalistę Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu, który podczas 30 godzin lekcyjnych przekazał studentom niezbędną wiedzę wojskową, między innymi z zakresu:
- Podstaw wychowania obywatelskiego i wojskowego.
- Szkolenia bojowego.
- Szkolenia logistycznego.
Do programu przystąpili studenci z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego. Część teoretyczną zaliczyło 31 studentów.
Co po szkoleniu teoretycznym?
Studenci, którzy zaliczyli część teoretyczną szkolenia wojskowego, złożą na uczelni wnioski o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych. Następnie przedstawiciele Szefa WSzW doręczą karty powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych studentom, podczas kolejnego zaplanowanego spotkania na Politechnice Opolskiej.
Część praktyczna „Legii Akademickiej” – ćwiczenia wojskowe
Ćwiczenia wojskowe odbędą się podczas przerwy wakacyjnej w wybranych jednostkach wojskowych i ośrodkach szkolenia w następujących terminach:
I turnus: 30 czerwca – 10 sierpnia 2019 r.
II turnus: 18 sierpnia – 28 września 2019 r.
Program jest kontynuowany w dwóch modułach – podstawowym i podoficerskim (tak jak w roku 2018).
W II edycji „Legii Akademickiej” (od roku 2019) uatrakcyjniono i rozszerzono profil programu szkolenia, między innymi o elementy bezpieczeństwa teleinformatycznego i cybernetycznego, zwłaszcza dla studentów kierunków technicznych, teleinformatycznych i informatycznych.
Każdy turnus składa się z dwóch modułów:
- Modułu szkolenia podstawowego trwającego 21 dni, zakończonego egzaminem i złożeniem przysięgi;
- Modułu szkolenia podoficerskiego trwającego 21 dni, zakończonego egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala.
Zajęcia praktyczne będą prowadzone w wybranych jednostkach wojskowych oraz ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zajęcia poprowadzą doświadczeni instruktorzy.
Podczas szkolenia praktycznego student zdobędzie niezbędne umiejętności umożliwiające przetrwanie na współczesnym polu walki, między innym:
- bezpieczne posługiwanie się indywidualną bronią strzelecką;
- zdolność ochrony życia przed bronią masowego rażenia (OPBMR) w sytuacjach zagrożenia wystąpienia skażeń;
- zasady udzielania pomocy medycznej na polu walki;
- działanie na polu walki w składzie drużyny.
Drodzy studenci, serdecznie gratuluję Wam ukończenia pierwszego etapu szkolenia wojskowego i życzę wewnętrznej siły oraz wytrwałości podczas ćwiczeń wojskowych w jednostkach, gdzie będziecie mogli sprawdzić samych siebie w niecodziennym otoczeniu i sytuacjach.