Podczas dzisiejszej konferencji prasowej rektor prof. Marcin Lorenc przedstawił wyniki postępowań kontrolnych, które oczyszczają grupę badaczy z podejrzeń o nieprawidłowości przy realizacji projektu naukowego współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
O projekcie pt. „Innowacyjne algorytmy do diagnostyki wycieków w infrastrukturze wodociągowej”, któremu partnerowały Wodociągi i Kanalizacja w Kędzierzynie-Koźlu w ubiegłym roku pisały opolskie media. Naukowcy zaangażowani w projekt mieli dopuścić się m. in. plagiatu i nadużyć finansowych, jednak instytucje (w tym prokuratura), które powołano do zbadania sprawy nie doszukały się żadnych uchybień.
Raport ostatniej z nich – NCBR-u, ukazał się kilkanaście dni temu, co – zdaniem rektora – zamyka całą kwestię, choć nie obyło się bez przykrych konsekwencji: m.in. projekt stracił szansę na komercjalizację.
W umorzeniu sprawy, rektor Lorenc dostrzegł okazję do ważnej zmiany:
– Chciałbym, abyśmy nie wracali już do tematów, które nie są najlepszą kartą Politechniki Opolskiej. – zaapelował do dziennikarzy, członków uczelnianej społeczności oraz wszystkich osób i podmiotów z otoczenia politechniki, mając na myśli szerszy kontekst: kryzys na uczelni, którego świadkiem był cały nasz region – Nie można zapominać o tym, co się wydarzyło, jako Politechnika Opolska będziemy zawsze pamiętać i wyciągać wnioski. Chcemy jednak odbudować wizerunek uczelni, skupić się na przyszłości.
Każdy ma prawo do wątpliwości. W celu ich rozwiania, nie ma jednak potrzeby uciekania się do komunikacji zewnętrznej i mediów. Jesteśmy transparentni i codziennie dostępni dla każdego. Zachęcamy do rozmowy!
Przyszłość, o której mowa, wiąże się przede wszystkim z wdrażaniem uchwalonej w 2018 r. Ustawy 2.0 i ewaluacją, w którą zaangażowani są wszyscy pracownicy. Choć – jak zauważa rektor – można się było do niej przygotować lepiej, aktualna sytuacja jest coraz bardziej obiecująca.
Szczegóły przybliżył prorektor ds. badań i rozwoju prof. Grzegorz Królczyk, który wskazał wiodące dyscypliny (inżynieria lądowa oraz inżynieria mechaniczna, które mają szansę nawet na kategorię A, a także energetyka i elektrotechnika. – ścisła, polska czołówka) duży wzrost aktywności publikacyjnej i dobrą atmosferę naukową (zwłaszcza wśród młodych osób) panującą na uczelni. – Mamy uzasadnione ambicje – powiedział – aby stać się liderem także w kraju.
– Politechnika Opolska dysponuje bardzo dobrą kadrą i administracyjną i naukowo-badawczą – dodał rektor Lorenc – aktywnymi studentami i umiejętnością szybkiego reagowania na zmiany oraz organizowania się w nowej rzeczywistości, co pokazał sukces e-learningu w czasie pandemii.