Przyszli architekci z Politechniki Opolskiej od poniedziałku uczą się pod okiem włoskiego mistrza – prof. Luca Trabattoniego. Nowy wykładowca pracuje równolegle na uniwersytetach w Mediolanie i Pavii, znanej już skądinąd opolskim studentom z organizowanych tu kilkukrotnie wspólnych plenerów malarskich.
Włochy, to kolebka i symbol architektury – mówi dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury prof. Zbigniew Zembaty – nasi studenci będą więc czerpać wiedzę z samego źródła, a niewiele wydziałów architektury w Polsce może się czymś takim pochwalić! Zatrudnienie profesora z Włoch to także piękny przykład umiędzynarodowienia studiów na naszej uczelni.
Prof. Luca Trabattoni to młody, lecz już znany w świecie autor wielu, ciekawych koncepcji architektonicznych. Większość z nich powstała w ramach grupy ARCó, słynącej z realizacji tzw. „zrównoważonej architektury”, czyli takiej, która uwzględnia potrzeby społeczne, dobro środowiska naturalnego oraz aspekty ekonomiczne. Architekci z ARCó wykorzystują w swoich projektach rozwiązania spod znaku odnawialnych źródeł energii, korzystają z materiałów pochodzących z recyklingu i – przede wszystkim – słuchają lokalnych społeczności, dla których budują. W ten sposób świetlice, przychodnie i obiekty użyteczności publicznej schodzące z ich desek kreślarskich zyskują nie tylko uznanie fachowców (m.in. w postaci Nagrody Fundacji Młodych Talentów Renzo Piano i Nagrody Holcim dla Zrównoważonego Budownictwa), ale i użytkujących je na co dzień ludzi. Takie nowoczesne i – powiedzieć można – wrażliwe podejście do projektowania prof. Trabattoni postara się teraz przekazać swoim nowym podopiecznym z Opola.
Z wiedzy profesora skorzystają nie tylko studenci, ale i pracownicy wydziału. Pierwszy wykład dla kolegów – dydaktyków, dotyczący problemów naukowych, którymi zajmuje się profesor: In search for a design method. From the experience of the ARCo design group – odbył się 7 marca. Wkrótce po nim, profesor wraz z dziekanem Zembatym udał się na spotkanie z rektorem prof. Markiem Tukiendorfem, który z satysfakcją powitał w murach uczelni nowego, zagranicznego naukowca.
Profesor Trabattoni dołączając do profesorów Jana Bujnaka (Słowacja) i pochodzącej z Ukrainy Oksany Fomenko uczynił z opolskiej architektury wyjątkowe miejsce!
Link do dorobku projektowego grupy ARCo https://www.ar-co.org/en/