W ramach projektu Opolskie Szkolnictwo Zawodowe bliżej rynku pracy 2 realizowanego w ramach RPO WO 2014-2020 i współfinansowanego z EFS, młodzież ze szkół zawodowych i technicznych z województwa opolskiego uczestniczyła w zajęciach z Programowania z wykorzystaniem układów ARDUINO UNO.
Uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kluczborku mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach z programowania z wykorzystaniem układów Arduino UNO.
Arduino to otwarta platforma prototypowa (open-source) utworzona przez firmę Arduino Software we Włoszech w 2005 r. Głównym założeniem projektu było stworzenie zestawu narzędzi do budowy interaktywnych, niezależnych układów do zastosowania w automatyce (systemach sterowania), elektryce itp. W skład platformy wchodzi hardware, czyli płytka z procesorem, portami wejścia/wyjścia, kwarcem oraz oprogramowanie. Arduino przy pomocy czujników może mierzyć wiele wartości fizycznych jak i elektrycznych np. prędkość, przyspieszenie, światło czy temperaturę i w zależności od tych wartości odpowiednio reagować: załączać wcześniej wspomniane przekaźniki, silniki, diody, zwracać wartości wyjściowe lub nawet wysyłać SMS.
Zajęcia były podzielone na część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej zrealizowano następujące tematy:
- wprowadzenie do mikrokontrolerów i podstaw elektroniki,
- przedstawienie płyty Arduino wraz z komponentami zestawu,
- zaawansowane programowanie języka C,
- poznanie środowiska programistycznego i biblioteki Arduino.
W części warsztatowej składano elementy układu, programowano wejścia i wyjścia analogowe z wykorzystaniem elementów zestawu, a także programowano pamięć wewnętrzną.
Zajęcia prowadzone były przez panią dr inż. Darię Wotzką, pracownika Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
Zadowoleni uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa, a niektórzy z nich deklarowali, że chcą zostać w przyszłości studentami naszej uczelni.