Dwa tygodnie zajęć, pięć godzin dziennie podzielonych na bloki językowe i zajęcia realioznawcze, zakończone egzaminem sprawdzającym znajomość języka polskiego na poziomie B1
– tak wyglądał kurs przygotowujący zagranicznych żaków do studiów na Politechnice Opolskiej.
– Język polski jest trudny do nauczenia, zwłaszcza dla kogoś, kto pochodzi np. z Kazachstanu. Pochodzę z Ukrainy, było mi łatwiej – przyznaje Nykyta Balan, student logistyki, który wybrał Politechnikę Opolską ze względu na opinie znajomych. – Zapewniali, że zdobędę tutaj odpowiednie wykształcenie, nie będę miał problemów ze znalezieniem pracy – podkreśla.
Natomiast Oleg Bortniak początkowo chciał studiować na Ukrainie, w Winnicy, ponieważ ma kartę Polaka postanowił wybrać ekonomię na Politechnice Opolskiej.
– Wiem, że to daje mi więcej możliwości. Trudność nauki języka zależna jest od motywacji tego, który się ma go nauczyć. Jeżeli ktoś jest zdeterminowany, że chce studiować w Polsce, to wie, że musi się nauczyć języka i zacznie to robić jeszcze przed przyjazdem tutaj. Plusem zajęć jest także znajomość przez pana Bogusława Kubiaka innych języków, to pomaga – zauważa Oleg Bortniak.
Zagraniczni studenci, którzy przyjeżdżają studiować na Politechnice Opolskiej w języku polskim, powinni znać ten język co najmniej na poziomie B1. To właśnie z myślą o nich, Centrum Językowe Politechniki Opolskiej prowadzi intensywny kurs, który tym razem wyjątkowo odbył się zdalnie. – Trwał dwa tygodnie, pięć godzin dziennie podzielonych na trzy bloki. Dwa bloki językowe, jeden blok realioznawczy, studenci oglądali prezentację o Polsce, o Opolu, naszej uczelni. Na końcu odbył się egzamin, wszyscy uczestnicy, czyli 18 osób zdało i odebrało certyfikaty ukończenia nauki języka polskiego na poziomie B1 – informuje dr Bogusław Kubiak z Centrum Językowego Politechniki Opolskiej.
– W tym roku wiele uczelni w Polsce zrezygnowało z kursów stacjonarnych dla zagranicznych studentów, ale także z kursów zdalnych. Dlatego też na naszych zajęciach gościliśmy studentów z Uniwersytetu Opolskiego – dodaje.
W grupie zagranicznych studentów dominowali żacy z Kazachstanu, sporo osób było także z Ukrainy, Białorusi oraz z Mołdawii. – Przed nami kolejne zajęcia. Studenci na pierwszym roku mają lektorat na poziomie B2, który kończy się egzaminem, spotkamy się także na zajęciach z angielskiego i niemieckiego, które prowadzę – zapowiada dr Bogusław Kubiak.
– Liczę na to, że w przyszłości będziecie naszymi ambasadorami mówiąc o tym, jak na Politechnice Opolskiej się studiuje, jak w Opolu się żyje i zachęcali swoich kolegów do studiów – zwróciła się do zebranych dr Anida Stanik-Besler, prorektor kształcenia i dydaktyki Politechniki Opolskiej gratulując studentom ukończenia kursu.