Kolejni zagraniczni naukowcy wybrali Politechnikę Opolską
na realizację swoich badań naukowych. To prof. Wahyu Caesarendra i prof. Rajesh Jesudoss Hynes Navasingh, obaj
o znakomitym dorobku naukowym.
– Politechnika Opolska jest jedną z najlepszych uczelni w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych. Uczelnia bardzo chętnie przyjmuje międzynarodowych studentów i naukowców oraz prężnie rozwija międzynarodową współpracę badawczą. Drugim powodem jest to, że Politechnika Opolska ma wielu profesorów i ekspertów w dziedzinie inżynierii mechanicznej, która jest podobna do mojej wiedzy i kierunku badań. Czuję się bardzo zaszczycony i wdzięczny za możliwość prowadzenia moich badań naukowych na Politechnice Opolskiej w 2023 roku – podkreśla prof. Wahyu Caesarendra, który pochodzi z Brunei Darussalam – państwa położonego w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Prof. Wahyu Caesarendra jest członkiem wielu towarzystw i organizacji naukowych, laureatem międzynarodowych stypendiów, autorem wielu patentów, w 2020 roku został nominowany do nagrody Research Excellence Award za osiągnięcia w obszarze wczesnej kariery naukowej.
Na Politechnice Opolskiej będzie zajmował się zastosowaniem sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych w czasie rzeczywistym. – Obecnie monitorowanie jakości powierzchni odbywa się za pomocą konwencjonalnych, czyli ręcznych pomiarów. W produkcji wielkoseryjnej pomiar ręczny może prowadzić do niespójności między operatorami i skutkować różnicami w pomiarach jakości produktu. W niektórych przypadkach, w celu dokonania pomiaru, element (odcinek roboczy) musi zostać odłączony (zdemontowany) z oprzyrządowania. Gdy jakość powierzchni elementu nie spełnia kryteriów wymaganych w dalszym procesie produkcyjnym, np. w procesie montażu, należy go ponownie zamontować do uchwytu i wykonać powtarzalny proces, aż do osiągnięcia określonego wymiaru. Do tej pory w pełni nie przedstawiono oraz nie zaadaptowano sztucznej inteligencji do monitorowania jakości wyrobu (komponentu) oraz parametrów procesu wytwarzania w czasie rzeczywistym. Propozycja ma na celu zbadanie zastosowania sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych w czasie rzeczywistym – tłumaczy prof. Wahyu Caesarendra. Profesor będzie prowadził także zajęcia z zakresu inteligentnej produkcji.
– Politechnika Opolska to jedna z czołowych i elitarnych uczelni w Polsce, która niestrudzenie dąży do doskonałości. Posiada doskonałą, najnowocześniejszą infrastrukturę badawczą, która zapewnia niezrównaną atmosferę do prowadzenia ekscytujących badań naukowych i rozwoju karier badawczych. Uczelnia jest niezwykle przyjazna dla międzynarodowej społeczności badawczej i bardzo przyjazna dla naukowców ze wszystkich zakątków globu. Jestem podekscytowany możliwością współpracy z profesorem prof. Grzegorzem Królczykiem i jego dynamicznym zespołem nad rozwojem czystej i ekologicznej technologii wiercenia Ti-6Al-4V – mówi prof. Rajesh Jesudoss Hynes Navasingh, który pochodzi z Indii. Jest w gronie 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie, autorem 12 patentów, laureatem międzynarodowych nagród, Pełni funkcję członka rady redakcyjnej w 10 międzynarodowych czasopismach, jest recenzentem w bardzo wielu międzynarodowych czasopism/konferencji indeksowanych przez SCI/Scopus.
Na Politechnice Opolskiej zajmie się hybrydowym wierceniem tarciowym z przemieszaniem w Ti-6Al-4V dla zastosowań w artroplastyce i przemyśle lotniczym. – Zabieg chirurgiczny artroplastyki polega na wywierceniu otworów w implantach Ti-6Al-4V, co jest technicznie trudne do wykonania. Ponadto, pył, drobinki metalowe nie mogą być odzyskane nawet przy zastosowaniu rygorystycznych technik płukania. Ma to niekorzystny wpływ na biofunkcjonalność endoprotezy i niesie ze sobą szkodliwe konsekwencje ogólnoustrojowe. Dlatego bezwiórowa technologia Friction Stir Drilling, opracowana na Politechnice Opolskiej dzięki projektowi Ulam NAWA, byłaby znaczącym przełomem i korzystna dla ponad 300 milionów pacjentów, którzy są obecnie poddawani zabiegowi alloplastyki stawu biodrowego i kolanowego – tłumaczy prof. Rajesh Jesudoss Hynes Navasingh.
– Bardzo się cieszymy, że naukowcy o tak bogatym dorobku naukowym wybrali naszą uczelnię na miejsce prowadzenia badań i dalszego rozwoju swoich karier naukowych, że to właśnie tutaj, na Politechnice Opolskiej chcą pracować. Dla nas to także sygnał, że rozpoznawalność politechniki rośnie na arenie międzynarodowej. To także wspieranie przemysłu i nowoczesnej technologii – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
O możliwość pracy na opolskiej uczelni technicznej, zagraniczni naukowcy aplikowali w programie im. Stanisława Ulama Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. – Celem programu jest zwiększenie umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę. Uczelnie oraz instytuty naukowe mogą zaprosić do Polski specjalistów z priorytetowych dla nich dziedzin, którzy w znaczący sposób rozwiną prowadzone przez daną instytucję badania naukowe, wzmocnią dydaktykę, czy też wesprą instytucję w przygotowywaniu aplikacji o prestiżowe granty. Pobyt zagranicznego naukowca na polskiej uczelni trwa od 6 do 24 miesięcy. W ramach programu naukowiec co miesiąc otrzymuje stypendium, uczelnia nie ponosi wydatków związanych z jego zatrudnieniem – tłumaczy dr Barbara Szymocha z Biura Naukowej Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej.
Prof. Wahyu Caesarendra i prof. Rajesh Jesudoss Hynes Navasingh to kolejni naukowcy o znakomitym dorobku, którzy właśnie Politechnikę Opolską wybrali na miejsce swojego rozwoju i prowadzenia badań.
Wcześniej na politechnikę przyjechał prof. Radek Martinek, który zajmuje się inżynierią biomedyczną oraz informatyką, stypendium otrzymał także prof. Navneet Khanna, który w swojej pracy naukowej skupia się na zrównoważonym wytwarzaniu w obszarze obróbki skrawaniem, prof. Munish Kumar Gupta z Indii, który zajmuje się tribologią i zrównoważonym wytwarzaniem oraz prof. Zhixiong Li z Chin, który posiada bardzo duży, multidyscyplinarny dorobek naukowy dotyczący inżynierii mechanicznej oraz energetyki.
Dwaj ostatni to pracownicy naukowi, którzy na naszej uczelni realizują projekt POLS w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki. Konkurs POLS jest współfinansowany z funduszy norweskich (środki Norweskiego Mechanizmu Finansowego) i ma na celu wsparcie mobilności naukowej i skierowany jest do naukowców z całego świata, którzy chcą prowadzić badania w Polsce.