Jeżeli w marcu pawilon „Łącznik” wypełnia się po brzegi pracodawcami oznaczać to może tylko jedno – trwają Akademickie Targi Pracy. Kolejna, już 9 edycja, odbyła się 22.03.2017 r.
42 wystawców kusiło studentów ofertami pracy, staży i praktyk spójnymi z kierunkami kształcenia na Politechnice Opolskiej. Wśród nich, jak przystało na uczelnię techniczną, dominowały te skierowane do inżynierów: informatyków, automatyków czy mechatroników. Politechnika Opolska jest jednak uczelnią wielowymiarową – w swoich murach kształci także ekonomistów czy specjalistów z zakresu turystyki – oferty dla nich także gościły na naszych targach.
Ok. godz. 10:05 występujący w roli gospodarza prof. dr hab. Krzysztof Malik, przywitał wszystkich uczestników – zarówno reprezentantów firm posiadających swoje stoiska, jak i tłumnie przybyłych studentów i absolwentów Politechniki Opolskiej, innych uczelni, a także mieszkańców miasta czy regionu – targi były bowiem otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Gdy słowa rektora jeszcze rozbrzmiewały w głośnikach (o perfekcyjne nagłośnienie wydarzenia zadbał p. Grzegorz Pasek), studenci już byli przy stoiskach poszczególnych firm, zapoznając się z warunkami i wymaganiami stawianymi przez poszczególnych pracodawców.
Równolegle w aulach toczyły się wykłady i warsztaty prowadzone przez praktyków biznesu, a w specjalnie zaadaptowanych salkach trwały rozmowy prowadzone „w cztery oczy”, z dala od zgiełku generowanego przez ponad tysięczny tłum studentów, dyskutujących między sobą o tym, która firma oferuje najlepsze warunki. Gwar targowy wypełniał pawilon „Łącznik” do godz. 14:00, a zadowolone twarze i pochwały obecnych udowodniły, że te 4 godziny nie były czasem zmarnowanym :
– Ubiegłoroczne targi były bardzo dobre, ale w tym roku jest jeszcze lepiej – zebrałem kilkanaście CV od konkretnych, zainteresowanych pracą w mojej firmie studentów – mówi jeden z wystawców, reprezentujący firmę informatyczną z Opola.
– Z roku na rok studenci Politechniki Opolskiej są coraz lepiej przygotowani do targów – przynoszą swoje CV, listy motywacyjne, wiedzą jak odnaleźć się w trakcie rozmowy rekrutacyjnej – dodaje przedstawicielka firmy produkcyjnej z Krapkowic.
O tym, że targi są ważnym i potrzebnym wydarzeniem świadczą także słowa tych, do których są kierowane, czyli studentów:
– Fajne jest to, że na tych targach są firmy z ofertami dla naszego kierunku studiów. Nie ma tu call center czy pośredników pracy, oferujących wyjazdy na sadzonki do Holandii – to opinia jednej ze studentek z Wydziału Mechanicznego.
– Byłem w zeszłym roku – udało mi się odbyć staż, na dzisiejszych targach odbyłem bardzo konkretną rozmowę nt. pracy w jednej z opolskich firm. Jak tak dalej pójdzie, to za rok zjawię się chyba jako wystawca! – takim przekonaniem żyje Michał, jeden ze studentów Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
Zapraszamy w takim razie Panie Michale w przyszłym roku na jubileuszowe, X Akademickie Targi Pracy – także w roli wystawcy. Przypominamy jednak, że należy się spieszyć, bo tradycją jest już, że zgłoszonych firm jest dwa razy więcej, niż dostępnych miejsc.
IX Akademickie Targi Pracy zostały objęte patronatem:
– honorowym: Wojewody Opolskiego, Marszałka Województwa Opolskiego, Prezydenta Miasta Opola, JM Rektora Politechniki Opolskiej,
– medialnym: TVP Opole, Radia Opole, NTO, Radia Doxa, portalu www.24opole.pl
PODZIĘKOWANIA:
Organizatorzy IX Akademickich Targów Pracy pragną podziękować za wsparcie wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanych w realizację wydarzenia, tj:
Uczelnianemu Ośrodkowi Informatycznemu, Kwesturze, panu Sławojowi Dubielowi, panu Grzegorzowi Paskowi, pani Lucynie Sterniuk – Gronek, pani Wandzie Sąsiadek, pani Sylwii Kozłowskiej, pani Aleksandrze Bilewicz, pracownikom Sekcji Gospodarczo – Technicznej (z panem kierownikiem mgr inż. Ireneuszem Poterą na czele), pani Danucie Szuster, panu Krzysztofowi Kozakowi, pani Danucie Gryf, panu Jarosławowi Zbierańskiemu, paniom sprzątającym w pawilonie „Łącznik”, pracownikom ochrony budynku, a przede wszystkim pracownikom Działu Współpracy i Rozwoju oraz wszystkim innym, niewymienionym i często anonimowym osobom, bez wsparcia których IX Akademickie Targi Pracy nie miałyby szans powodzenia.