W hali sportowej Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, od 27 do 29 czerwca, prowadzone były badania na piłkarzach nożnych z grup młodzieżowych Odry Opole, zawodnikach kadry województwa opolskiego oraz na piłkarzach seniorach, w tym studentach i absolwentach Politechniki Opolskiej.
– Wykorzystywane były dwa narzędzia badawcze, główne to okulografia, czyli inaczej eyetracking, który pomaga nam w badaniu ruchu gałek ocznych zawodnika, zarówno bramkarza, jak i strzelca, a mówiąc kolokwialnie: badano gdzie zawodnik patrzy w trakcie różnych sytuacji rzutowych na boisku. Drugim narzędziem badawczym było EMG – elektromiografia powierzchniowa, a więc badanie napięcia bioelektrycznego mięśni. Nakładano zawodnikom na kończyny dolne, na wybrane 10 mięśni, elektrody i czujniki, które odzwierciedlały, na podstawie specjalnego oprogramowania, bezpośrednie informacje o aktywności mięśnia w danej sytuacji rzutowej – wyjaśnia dr Katarzyna Piechota z WWFiF.

– Badani byli zarówno bramkarze, jak i strzelcy, na podstawie następującego fragmentu gry (z udziałem podającego, strzelca i bramkarza): prowadzenie po prostej, dośrodkowanie i strzał na jedno tempo wewnętrzna częścią stopy, reakcja bramkarza na sytuację – uzupełnia dr Katarzyna Piechota.