20 studentów ukończyło część teoretyczną Legii Akademickiej. Wakacje spędzą na ćwiczeniach wojskowych. We wrześniu będą już kapralami rezerwy.
– Zawsze interesowałam się wojskiem, ciągnie mnie do munduru, przez osiem lat byłam harcerką. Byłam bardzo szczęśliwa, gdy okazało się, że dostałam się do Legii Akademickiej. Dowiedziałam się bardzo dużo rzeczy, także ciekawostek związanych ze służbą wojskową na misjach. Ćwiczenia przejdę w brzeskim 1. Pułku Saperów. Wybrałam tę jednostkę dlatego, ponieważ chciałabym zostać saperem – mówi Natalia Wodzic, studentka zarządzania i inżynierii produkcji. – Wojskiem interesuję się dłuższy czas, moja rodzina ma tradycje wojskowe. Gdy tylko się dowiedziałem, że jest taki program na politechnice, postanowiłem się zapisać. Kurs spełnił moje oczekiwania – podkreśla Dawid Warzocha, student pierwszego roku logistyki, który kierunek studiów wybrał ze względu na specyfikę jednostki wojskowej w Opolu, 10. Brygady Logistycznej. – Mam dyplom technika logistyka Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, wygrywałem olimpiady na poziomie ogólnopolskim, dlatego postanowiłem kontynuować naukę na studiach na Politechnice Opolskiej a następnie pracować w wojskowej jednostce – relacjonuje.
Jak informuje Anna Czabak, koordynator uczelniany programu Legia Akademicka, zainteresowanie programem było większe niż rok temu. – Zgłosiło się 30 osób, program ukończyło 20 osób, w tym dwie kobiety. We wtorek uczestnicy odebrali certyfikaty ukończenia części teoretycznej i powołania na ćwiczenia – wylicza Anna Czabak.
Oprócz części typowo teoretycznej, studenci poznali podstawy Ju-jitsu oraz przeszli szkolenie survivalowe pod okiem Jacka Gaja z 4. Regimentu Stowarzyszenia Proobronnego.
– Zdecydowana większość osób, które zaliczyły część teoretyczną, złożyła wniosek o ćwiczenia. Od 3 lipca startują ćwiczenia, które trwają sześć tygodni. Podzielone są na dwa moduły: podstawowy i podoficerski. Po module podstawowym studenci ochotnicy składają przysięgę wojskową, natomiast moduł podoficerski kończy się egzaminem. Po sześciu tygodniach zostają kapralami rezerwy – tłumaczy mjr Tomasz Golec, oficer prasowy Ośrodka Zamiejscowego w Opolu Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
– Legia Akademicka to program tworzenia rezerw osobowych w korpusach: podoficerskim i oficerskim. Studenci to są dla nas bardzo cenni ochotnicy, są naturalnymi kandydatami na podoficerów i oficerów. Po legii mają szansę wstąpienia do zawodowej służby wojskowej a także do szeregów Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojsko cały czas prowadzi nabór do ochotniczych form służby wojskowej – dodaje mjr Tomasz Golec.
– Nic tak nie weryfikuje teorii jak praktyka. Z drugiej strony, nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria. To wszystko się zazębia, co za chwilę sami sprawdzicie. Gratuluję Wam, że jesteście aktywni, że poświęcacie wakacyjny czas na nowe doświadczenia. To na pewno zaowocuje w przyszłości – zwrócił się do studentów prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.





