– Dzisiaj uczestniczycie w największym wydarzeniu edukacyjnym w naszym regionie, w drugiej edycji Forum Maturzystów. Matura krok PO kroku. To przede wszystkim możliwość zapoznania się z tym, co za chwilę będzie dla was najważniejsze, z informacjami na temat egzaminu dojrzałości. Zdobędziecie tu przede wszystkim wiedzę techniczną, jak przygotować się do matury… – tak, uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych naszego regionu powitał prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
W czterech salach wykładowych Zespołu Dydaktycznego „Łącznik”, w godz. 9.00–14.00, gośćmi Politechniki Opolskiej było prawie tysiąc przyszłorocznych maturzystów, reprezentujących piętnaście szkół regionu.
– Matura otwiera drogę m.in. do studiowania. A czy warto iść na uczelnię? Wg badań wynika, że osoby z wyższym wykształceniem żyją dłużej i zdrowiej… ale nie tylko to jest ważne, posiadanie wyższego wykształcenia to zupełnie inny statut społeczny i inne możliwości na rynku pracy – kontynuował podczas oficjalnego otwarcia prof. Marcin Lorenc – W sumie, na dzisiaj, przygotowaliśmy dla was ponad 20 bloków tematycznych: o maturze z matematyki, języka polskiego i obcego, chemii, biologii oraz geografii – ale pokazujemy też czym zajmuje się Politechnika Opolska. Nasza uczelnia kojarzona jest z naukami ściśle inżynieryjno-technicznymi, ale mamy także Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, czy Wydział Ekonomii i Zarządzania, i to na nim planujemy uruchomić, od kolejnego roku akademickiego, nowy kierunek studiów – zarządzanie wizerunkiem. Już w tym roku zaproponowaliśmy inne nowości: dietetyka i jakość żywności na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz analitykę danych w biznesie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki – wyliczał prof. Marcin Lorenc.



Do przyszłorocznych maturzystów zwrócił się również Artur Zapała, Opolski Wicekurator Oświaty – Warunkiem studiowania jest zdanie matury. Dlatego też jako wieloletni egzaminator, apeluję by regularnie chodzić na zajęcia, nie wagarować. A dzisiaj słuchajcie ekspertów, którzy do was przyjechali, abyście w maju mogli zdać maturę, mieć szeroko otwartą drogę dla swoich pomysłów i inwestycji życiowych.
– W dzisiejszej prezentacji omawiałem podstawowe informacje, które posłużą w przygotowaniu do egzaminu maturalnego z matematyki, który jak wiadomo jest egzaminem obowiązkowym i 30% punktów trzeba zdobyć, żeby spokojnie móc myśleć o studiowaniu. Najwięcej mówiłem o arkuszu i o wymaganiach egzaminacyjnych, zwłaszcza o wymaganiach szczegółowych: czego nie pominąć i o zadaniach otwartych, które są na egzaminach od wielu lat. Nie chciałbym też, żeby maturzyści zostali zaskoczeni różną konstrukcją zadań zamkniętych w tym arkuszu, których jest najwięcej, i które dają najwięcej punktów. Pokazałem też błędy, które popełnili ich koledzy w maju tego roku – mówił Mieczysław Fałat z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.



– Przyszedłem tutaj na wykłady z angielskiego, matematyki oraz języka polskiego. W przyszłości chciałbym być informatykiem. To moje marzenie już od dzieciństwa, interesuje mnie głównie programowanie – przyznał uczestnik Forum Miłosz Turowski z LO nr 5 w Opolu.
– Wzięłam udział w wykładach, ponieważ chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej o maturze, jakich błędów nie popełniać, na co zwracać uwagę. Wybrałam zajęcia z chemii, biologii oraz języka polskiego, bo będę zdawała te przedmioty też na maturze. Chciałabym iść na studia związane z fizjoterapią i poważnie zastanawiam się nad Politechniką Opolską – dodała inna uczestniczka Forum Anna Ciecior z LO nr 3 w Opolu.