49. rok akademicki w historii naszej uczelni rozpoczął się uroczystym przemarszem, któremu rytm nadała Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Władze miasta i uczelni, senat politechniki, studenci z wymiany zagranicznej i pocztu sztandarowego oraz goście rektorzy z zaprzyjaźnionych uczelni wyruszyli z Ratusza, gdzie chwilę wcześniej podpisana została umowa między politechniką a Wojewódzkim Sztabem Wojskowym i przedefilowali do filharmonii, gdzie odbyła się już uroczysta inauguracja roku akademickiego 2015/16.
W wystąpieniu inauguracyjnym, rektor prof. Marek Tukiendorf, dokonał oceny ostatnich trzech lat pracy w kontekście zbliżającego się półwiecza ,,naszej wspaniałej uczelni”. Po pierwsze: studenci – rozpoczął i przypomniał najważniejsze sukcesy w obszarze kształcenia, badań naukowych, współpracy międzynarodowej i złotego trójkata biznes-uczelnia-samorząd.
Jesteśmy wdzięczni seniorom za trud i wychowanie. Jesteśmy dumni z osiągnięć najmłodszych reprezentantów naszego środowiska – powiedział rektor – Dbamy o wzajmeny szacunek, a różnice poglądów traktujemy jako – doskonale rozróżnioną w technice – silę napędową rozwoju uczelni.
Wśród gości uroczystości znalazło się wielu znamienitych gości reprezentujących środowisko władz, przemysłu i edukacji, nie tylko naszego regionu. W ich imieniu głos zabrali:
– prof. Wiesław Banyś, przewodniczący KRASP, rektor Uniwersytetu Śląskiego, który pochwalił uczelnię za dynamiczny rozwój i wskazał na dwa, wyróżniające go aspekty – internacjonalizację i konsolidację wysiłków (zwłaszcza w ramach Związku Uczelni Śląskich),
– prof. Lech Dzienis, wiceprzewodniczący KRPUT, rektor Politechniki Białostockiej, który podkreślił, że polskie uczelnie techniczne mówią wspólnym głosem,
– prof. Zbigniew Sroka, prorektor ds. studenckich Politechniki Wrocławskiej, który w imieniu społeczności swojej uczelni przekazał na ręce rektora Tukiendorfa wyrożnienie tytułem ,,Zasłużony dla Politechniki Wrocławskiej”,
– Ryszard Wilczyński – wojewoda opolski, który zwrócił się do środowiska politechniki słowami ,,jesteście mistrzami dobrej zmiany”
– Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, który przypomniał o zobowiązaniu uczelni wobec mlodych ludzi
– prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski, który podziękował pracownikom uczelni za wkład w rozwój Opola, wspomniał swoje szczęśliwe, studenckie lata i nazwał transformację II kampusu przykładem na skalę europejską,
– a także biskup Rudolf Pierskała, ktory przywołał biblijny cytat o mądrości, czekającej w drzwiach na tych, którzy dla niej wcześnie wstają (co studentom – jak zażartował – może nie zawsze łatwo przychodzi)
Po odczytaniu przez prorektora ds. współpracy i rozwoju prof. Krzysztofa Malika okolicznościowych listów, nadesłanych dla całego środowiska ze wszystkich stron Polski (w tym także od premier Ewy Kopacz oraz – jeszcze porannym mailem – od prezydenta Andrzeja Dudy), nastąpił najważniejszy moment uroczystości – immatrykulacja.
W imieniu 1746 studentów pierwszego roku ślubowanie złożoło 26 reprezentantów wszystkich kierunków studiów, w tym także trzech studentów z Ukrainy, którzy zdecydowali się podjąć naukę ,,w pięknym i tak europejskim” Opolu.
Wstąpienie w szeregi żaków przeprowadzone uroczyście przez prorektor ds. dydaktyki dr hab. inż. Krystynę Macek-Kamińską, prof. PO było ważnym momentem także dla dyrektorów szkół, którzy patrząc z widowni na swoich zdolnych uczniów z pewnością czuli satysfakcję. Młodzież na pewno się tu nie zmarnuje!
Dyplomy studenta politechniki otrzymali także uczestnicy programu wymiany międzynarodowej Erasmus +, którzy spędzą w naszych murach kilka miesięcy.
Zgodnie z tradycją, swoich młodszych kolegów powitali przewodniczący samorządów: studenckiego – Dominika Świerczyńska i doktranckiego – Rafał Gasz.
Następnie, w uroczystej oprawie wręczono odznaczenia ważnym dla środowiska akademickiego osobom, które wybijają się swoją działalnością. Złoty Krzyż Zasług otrzymał prof. Petr Dolezal, Srebrny Krzyż Zasług – prof. Bohumir Strnadel, obaj związani z Wydziałem Mechanicznym, Medale Politechniki Opolskiej trafiły na ręce – Andrzeja Rybarczyka, wieloletniego dyrektora Cementowni Odra, Andrzeja Balcerka przez 25 lat kierującego Cementownią Górażdze, Adama Zdziebły – ministra infrastruktury i rozwoju, nieobecnego, ale nagrodzonego brawami Bronisława Misztala, ambasadora Polski w Portugalii oraz Ryszarda Wójcika – opolskiego przedsiębiorcy, właściciela firmy Sindbad. Tytuł Zasłużonego dla Politechniki Opolskiej otrzymał dr inż. Ryszard Achtelik.
Po odznaczonych na scenę wyszli także słuchacze studiów podyplomowych ,,Holistyczne Zarządzanie Zdrowiem”, którzy otrzymali indeksy. Choć studia prowadzone wspólnie z sulisławskim Centrum Współpracy Polska-Indie wybrali zgodnie ze swoją pasją i ciekawością Azji, nie tylko oni z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu inauguracyjnego, który wygłosił ambasador Indii w Polsce i na Litwie Ajay Bisaria. Gość specjalny uroczystości przedstawił wystąpienie pt. ,,Resurgent India”. Po wykładzie na ambasadora czekała niespodzianka: pamiątkowe zdjęcie z wydarzenia. Politechnika!
O mały włos, już w godzinę po podpisaniu umowy ze sztabem, doszłoby do interwencji wojska, na sali pojawiła się bowiem bomba! Na szczęście, jedyne, co wybuchło, to wesołość, z jaką spotkała się dowcipna prezentacja Kameleona, robota skonstruowanego przez naszych studentów, który rozbroił i bombę, i publiczność. Cóż, nasz siódmy na świecie łazik, doskonale radzi sobie zarówno ,,na Marsie”, jak i na eleganckiej scenie. (Kameleona zaprezentowali twórcy – doktoranci Rafał Czok i Piotr Mróz)
Wszystkie pieśni wykonał Akademicki Chór Politechniki OPolskiej pod batutą Ludmiły Wocial-Zawadzkiej.
Na zakończenie wystąpiła jeszcze wspomniana na początku orkiestra wojskowa, której przewodził kapelmistrz mjr Mariusz Dziubek.
Czy jednak możemy powiedzieć ,,spocznij”? Nie, przecież dopiero zaczynamy!
Msza Święta w intencji studentów i pracowników środowiska akademickiego Opola.