Na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej wznowiono zawieszone zajęcia ze względu na pandemię koronawirusa. To nie tylko zajęcia sportowe, ale także typowo praktyczne, jak techniki badania manualnego, których nie da się przeprowadzić przy pomocy platformy edukacyjnej.
W planie studentów II roku fizjoterapii były we wtorek m.in. zajęcia z terapii manualnej. Dr Henryk Racheniuk, który prowadził zajęcia podkreśla, że nie da się ich poprowadzić w sposób zdalny.
– Zajęcia są typowo praktyczne, to podstawy terapii manualnej, techniki badania manualnego, nie da się tego przedstawić za pomocą platformy edukacyjnej. Zajęcia stacjonarne pozwalają także na sprawdzanie, jak student wykonuje określone ćwiczenie, korektę rąk, znalezienie palpacyjne struktury na którą oddziałujemy, znalezienie napięcia tej struktury, co jest niemożliwe do zrealizowania w formie czysto teoretycznej lub zdalnej – zaznacza.

– Zdalne nauczanie się sprawdza, ale całkiem inaczej przyswajamy wiedzę w formie praktycznej, ćwicząc w grupie – zauważa Sara Apostel, studentka II roku fizjoterapii, a jej koleżanki Aleksandra Pisarska i Karolina Oborska dodają, że powrót w uczelniane mury cieszy, ale oznacza także sporą dawkę nowej wiedzy do przyswojenia.
– Rok akademicki zaczęliśmy w dość nietypowy sposób, co na naszym kierunku, który jest dość mocno praktyczny, odczuliśmy. Sporo z nas ma swoje pasje, więc staraliśmy się utrzymać formę mimo pandemii – mówi Kamil Kaliński, student pierwszego roku wychowania fizycznego, który zauważa, że wznowienie zajęć to jedno, ale powrót w mury uczelni to także okazja do spotkań z koleżankami i kolegami z roku. – Tak na dobrą sprawę, żeby się poznać w ogóle, studiujemy już dwa miesiące, a tak naprawdę w ogóle się nie znamy – dodaje.
– Prowadzę swój klub sportowy karate kyokushi, studiuję na dwóch kierunkach, na czwartym roku fizjoterapii i na pierwszym wychowania fizycznego. Jako student pierwszego roku pierwszy raz jestem na hali sportowej – wylicza Marcel Niemczyk, który podkreśla, że klub sportowy umożliwia mu dbanie o kondycję.
Nie wszyscy jednak – jak zauważa dr Dorota Borzucka utrzymali dobrą formę. – U części studentów widoczny jest spadek kondycji, zwłaszcza w tych przypadkach, gdzie zajęć praktycznych było dużo. Będziemy nad tym pracować. Cześć studentów pierwszego roku, mam tutaj na myśli trzeci nabór, praktycznie dopiero teraz pierwszy raz jest na sali – mówi dr Dorota Borzucka i dodaje, że w przypadku zajęć sportowych studenci nie muszą nosić maseczek.
Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej jest pierwszym z trzech wydziałów, który uruchomił zawieszone do tej pory zajęcia ze względu na pandemię koronawirusa.
W formie tradycyjnej odbywać się będą także laboratoria na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, zajęcia na Wydziale Budownictwa i Architektury oraz na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, gdzie wznowienie zajęć zaplanowane jest około połowy grudnia.
