Nowi studenci, nowy wydział, nowe władze i wyzwania – słowem: nowy rok akademicki na Politechnice Opolskiej, najlepszej uczelni na Opolszczyźnie (to akurat nie nowość) został dziś uroczyście zainaugurowany w filharmonii.
Wśród gości, którzy tłumnie przybyli na uroczystość byli przedstawiciele niemal wszystkich sfer życia regionu – samorządu, urzędów państwowych, instytucji kultury i oświaty, służb mundurowych, przemysłu i mediów. Długi orszak prowadzony przez halabardników utworzyli rektorzy z zaprzyjaźnionych uczelni oraz senat politechniki.
W czasie przemówień życzono politechnice ośmiuset lat, jak nasze miasto (prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski) stu nie lat, a patentów (Przewodniczący Rady Miasta Marcin Ociepa) i otwarcia serc (biskup Andrzej Czaja). Do naszej społeczności zwrócił się także Członek Zarządu Województwa Szymon Ogłaza, wojewoda Adrian Czubak i honorowy przewodniczący KRASP prof. Wiesław Banyś, a swoje pozdrowienia przesłał prezydent Andrzej Duda oraz – w specjalnym nagraniu – wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego dr Jarosław Gowin. Obok życzeń każdy z nich podkreślał, jak wielką rolę odgrywa w życiu państwa, regionu i ich pojedynczego mieszkańca – uczelnia i uczeni.
To także nie nowość: Kształcenie i nauka, zawsze i wszędzie będą wpływać na rozwój społeczeństw. Wiedziano o tym 50 lat temu tu w Opolu. – powiedział rektor prof. Marek Tukiendorf, nawiązując w swoim wystąpieniu do jubileuszu uczelni – Robimy wszystko, by dzieło pierwszego rektora – Rościsława Oniszczyka kontynuować z sukcesami. Otwieramy nowe, potrzebne kierunki kształcenia, jutro, wspólnie z firmą ifm ecolink otworzymy też centrum badawczo-rozwojowe, gdzie pracę znajdą kolejni nasi inżynierowie. Stale modernizujemy naszą infrastrukturę. Tworzymy innowacje, które mają być podstawą rozwoju naszej wspólnej europejskiej gospodarki.
O tym, czym są innowacje, w wykładzie inauguracyjnym opowiedział ze swadą znany ekonomista Marek Zuber, a kiedy na koniec prezentacji otrzymał w prezencie wykonane na bieżąco, jeszcze ciepłe zdjęcie – od razu wskazał je jako przykład innowacyjnej pamiątki…
Do przyszłych innowatorów, czyli do obiecującego grona żaków dołączyło w tym roku ponad półtora tysiąca osób, w których imieniu ślubowanie złożyli najlepsi maturzyści z każdego kierunku. Wśród nowych studentów przeważają mieszkańcy naszego regionu, ale spora grupa przyjechała do Opola również z odległych zakątków Polski. Powitaliśmy też – jak w roku ubiegłym – wielu Ukraińców oraz Angolczyka, który po ukończeniu szkoły w Cabindzie i odbyciu rocznego kursu języka polskiego, wybrał architekturę na PO. To się nazywa bez-graniczny pęd do nauki!
Przez jeden semestr na Politechnice Opolskiej będzie się uczyło również 90 uczestników programu Erasmus +, którzy przyjechali z kolei z partnerskich uczelni w całej Europie.
Trzeba jednak powiedzieć, że nie tylko studenci przemierzają za uczelnią setki kilometrów, ale i uczelnia podróżuje za studentami. Od tego roku akademickiego, z myślą o tych, którzy wolą uczyć się przy własnym biurku, uruchomiliśmy Wydział Inżynierii Systemów Technicznych w Kędzierzynie-Koźlu. Studenci, którzy rozpoczynają naukę na dwóch kierunkach o profilu praktycznym, tak jak nie musieli wyjeżdżać za indeksem, tak tez nie będą musieli wyjeżdżać za pracą. Już czeka na nich 140 zakładów przemysłowych Miasta Możliwości (K-K)
Prezydent Kędzierzyna-Koźla i współinicjatorka utworzenia wydziału – pani Sabina Nowosielska przybyła dziś na inaugurację, aby wziąć udział w immatrykulacji pierwszych, kędzierzyńskich studentów, jednak oficjalne otwarcie wydziału odbędzie się 17 października.
Nowych kolegów powitały, dodały otuchy i zmotywowały do wysiłku również przewodniczące samorządów: studenckiego – Dominika Świerczyńska, oraz doktorantów – Agnieszka Materac.
Od nowego roku akademickiego powiększyło się także grono uhonorowanych Medalem Politechniki Opolskiej, przyznawanym za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju uczelni. Tym razem zaszczytu tego dostąpili:
- Prof. Leszek Miszczyk – wybitny onkolog
- Arkadiusz Wiśniewski – Prezydent Miasta Opola
- Marcin Ociepa – Przewodniczący Rady Miasta Opola
- Marcin Biernacki – twórca Interaktywnego Muzeum Motoryzacji w Paczkowie, biznesman, filantrop
i producent wina - Jerzy Bar – właściciel Pałacu Sulisław
Tradycyjnie też wręczono stypendia im. prof. Oswalda Matei dla najlepszych studentów Politechniki Opolskiej. Tym razem były to Daniela Niedworok z III roku administracji oraz Paulina Dziendziel z III roku architektury.
Pieśni akademickie oraz hymny – Polski i Europy zaśpiewał Akademicki Chór Politechniki Opolskiej prowadzony przez Ludmiłę Wocial-Zawadzką. (Chórzyści zapraszają na swoje próby!)
Na zakończenie uroczystości zagrała Orkiestra Wojskowa w Krakowie pod batutą jedynej w Polsce tamburmajorki, czyli dyrygentki w mundurze – pani Agaty Swatko. A zatem: marsz do nauki! Przed nami cały rok!
Film wkrótce!