Społeczność Politechniki Opolskiej, bogatsza o ponad dwa i pół tysiąca najmilej witanych studentów pierwszego roku, rozpoczęła dziś nowy rok akademicki. W uroczystej inauguracji, która, jak w roku ubiegłym, odbyła się w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej, wzięli udział znamienici goście reprezentujący międzynarodowe środowisko nauki, kultury, przemysłu i polityki.
Na otwarcie roku rektor prof. Marek Tukiendorf przygotował wystąpienie o osiągniętych w minionym czasie sukcesach i wyzwaniach stojących przed Politechniką Opolską w sferze dydaktyki, inwestycji i współpracy z lokalnymi i zagranicznymi partnerami (zwłaszcza z przedsiębiorstwami). Korzystając z obecności Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Jacka Gulińskiego powtórzył też swoją – słynną już – refleksję, że biorąc pod uwagę historię finansowania nauki polskiej – rząd Donalda Tuska był najlepszym od czasów Królowej Jadwigi i przypomniał o planowanym, trzecim etapie podwyżek.
Wszyscy poproszeni o wystąpienie goście nawiązali do wykładu inauguracyjnego rektora. Wiceminister wyraził uznanie dla politechnicznej współpracy z przemysłem (tendencja ta nie jest modą, ale koniecznością) oraz realnej internacjonalizacji, podkreślając, że rozwój naszej uczelni widoczny jest z perspektywy Warszawy.
Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła podkreślił, jak ważna jest dla regionu działalność politechniki, jak wiele pieniędzy czeka na wspólne inicjatywy nauki z biznesem i jak wyjątkowego kolorytu dodają Opolszczyźnie jej studenci.
Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński zaapelował do przemysłowców Obudźcie się!, a prof. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zwrócił uwagę na upraktycznienie studiów na Politechnice Opolskiej i funkcjonującą w naszej domenie Bazę Wiedzy Platon, która – dając informacje o możliwościach badawczych uczelni – ułatwia kontakty z przemysłem.
Prof. Tadeusz Więckowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych przywołał z kolei przykład Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji, tworzonego także przez politechnikę w Opolu, a mającego na celu zacieśnienie współpracy nauki z gospodarką.
W imieniu biskupa Andrzeja Czai, pozdrowienia dla wszystkich uczestników inauguracji przekazał biskup Rudolf Pierskała. Wybór z wielu innych, nadesłanych na ręce rektora życzeń odczytał prorektor ds. współpracy i rozwoju prof. Krzysztof Malik.
Tak, jak najważniejszą częścią środowiska akademickiego są studenci, tak też najważniejszą częścią inauguracji jest zawsze immatrykulacja, czyli przyjęcie żaków w poczet akademickiej społeczności. Zanim studenci odebrali indeksy powtórzyli za panią prorektor ds. dydaktyki dr hab. inż. Krystyną Macek-Kamińską, prof. PO słowa ślubowania.
Okolicznościowe dyplomy odebrali także przedstawiciele ponad stu ,,Erasmusów”. Jeden z nich, obok dyplomu zdobył w świetle jupiterów jeszcze jedną, unikalną pamiątkę – tzw. selfie z rektorem!
Wszystkich ,,pierwszaków”, w imieniu samorządu studenckiego powitała ze scseny przewodnicząca Dominika Świerczyńska – która z perspektywy piątego roku zaapelowała do młodszych kolegów, aby nie zmarnowali swoich studiów i pamiętali o tym, że samorząd jest po to, aby pomagać studentom.
Studentów pierwszego roku studiów doktoranckich przywitał z kolei Rafał Gasz – przewodniczący Samorządu Doktorantów, który pogratulował najmłodszym naukowcom wyboru uczelni. Spotkacie tu swoich Mistrzów – zapowiedział.
Uroczysta inauguracja roku była także okazją do wręczenia Medali Politechniki Opolskiej, przyznawanych za szczególne zasługi na rzecz środowiska akademickiego naszej uczelni. W tym roku uhonorowani zostali:
Prof. Lothar Kroll dyrektor Instytutu Konstrukcji Lekkich Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz, dr Eberhard Alles, kanclerz Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz, prof. Petr Doležal prorektor Uniwersytetu Mendla w Brnie, oraz prof. Bohumír Strnadel, pracownik naukowy Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie, honorowy przewodniczący konsorcjum PROGRES 3.
Wykład inauguracyjny pt. ,,New Technologies for Structural Components in Aircraft Applications” o najnowszych technologiach i ich innowacyjnym, ekologicznym i ekonomicznym aspekcie wygłosił prof. Axel Herrmann, szef Centrum Kompozytów Airbus Deutschland GmbH. Jak powiedział rektor Tukiendorf mam nadzieję, że ten – z najwyższej półki – wykład zapoczątkuje kontakty giganta w branży lotniczej nie tylko z politechniką, ale i całym regionem.
Ponieważ inauguracja przypadła w roku dwóch jubileuszy – 25-lecia demokracji i 10-lecia naszego członkostwa w Unii Europejskiej, obok hymnu państwowego i tradycyjnych pieśni Akademicki Chór Politechniki Opolskiej pod batutą Ludmiły Wocial-Zawadzkiej wykonał w czasie uroczystości także Odę do radości.
Muzycznych wrażeń dostarczył także Tesla Yellow Band – zespół założony przez absolwenta Politechniki Opolskiej Sebastiana Sładka, który zakończył uroczystość minirecitalem.
Inaugurację ubarwił takżę film o najważniejszych wydarzeniach minionego roku akademickiego, który powstał w Sekcji Promocji i Kultury.
To nie koniec inauguracyjnych wrażeń! Jutro o godz. 12.00 w auli Łącznika, równie uroczyście rozpoczyna się rok akademicki Akademii Młodych Serc. Gorąco liczymy na obecność w szeregach żaków znanego z odwagi i niekonwencjonalności prezydenta Ryszarda Zembaczyńskiego, który – wraz z zaproszeniem do udziału w zajęciach – otrzymał dziś od rektora plecak z zeszytem i ołówkiem.