Nasi studenci kierunku wzornictwo przemysłowe cechują się nie tylko wyobraźnią przestrzenną, ale także wysoko rozwiniętą kreatywnością. Jak na przyszłego projektanta wzornictwa przemysłowego przystało, nie tylko poszukują najlepszych rozwiązań funkcjonalnych, konstrukcyjnych i materiałowych, ale dbają też o stronę estetyczną przedmiotu.
W ramach zajęć laboratoryjnych z przedmiotu „Materiały niemetalowe i kompozytowe” studenci mieli okazję zapoznać się z możliwościami kształtowania właściwości oraz przede wszystkim nadawaniem formy wyrobom z materiałów ceramicznych, polimerowych i kompozytowych. Studenci zapoznali się z zasadami tworzenia form gipsowych wykorzystywanych w masowej produkcji wyrobów ceramicznych. Zajęcia praktyczne rozpoczęli od przeprowadzenia odlewania z ceramicznej masy lejnej do form jednoczęściowych. Pozwoliło to na ustalenie czasu procesu tężenia masy i kształtowania się ścianek wyrobów i było niezbędnym doświadczeniem by kolejno zająć się odlewaniem do form składanych, dwu- i trzyczęściowych.
Metoda formowania przez odlewanie mas lejnych cały czas odgrywa wielkie znaczenie w technologii ceramiki i jest jedną z podstawowych metod formowania przy produkcji seryjnej. Warto jednak zaznaczyć, iż w ceramice artystycznej podstawą jest formowanie ręczne. Ta część zajęć wzbudziła duże zainteresowanie, a możliwość ręcznego kształtowania z plastycznych mas ceramicznych (według własnych projektów uczestników zajęć) przyniosła ciekawe rezultaty. Nadanie powierzchni wyrobów odpowiedniego wyglądu odbywało się poprzez barwienie ceramiki tlenkami metali lub zdobienie surowego czerepu angobami czyli uszlachetnionymi, kolorowymi glinkami, czy też tworzenie faktur przy pomocy prostych narzędzi ceramicznych. Aby w końcowym efekcie uzyskać wyroby o wymaganych właściwościach, wysuszone i wypalone już czerepy będą pokrywane szkliwami i przeprowadzony zostanie kolejny wypał w piecu o temperaturze 1050˚C.
Wzornictwo przemysłowe jest dziedziną, która pozwala na wcielanie w życie ciekawych idei, dzięki możliwości zastosowania różnorodnych materiałów – nie tylko drewna czy tworzyw sztucznych. W planach są jeszcze inne ciekawe zajęcia, a mianowicie praktyczne zajęcia z obróbki szkła, w tym takie atrakcyjne metody kształtowania szkła artystycznego, jak fusing, pâte de verre oraz tworzenie witraży techniką Tiffany także wg. projektów własnych studentów. Jak widać… nic nas nie ogranicza!