Sześć par: mentor ze świata biznesu i student rozpoczyna kilkumiesięczną pracę nad zawodowym rozwojem. To pierwsza taka inicjatywa na Politechnice Opolskiej.
– Kończę studia, chciałabym znaleźć pracę w zawodzie, przygotować się do wymagań rynku pracy dlatego postanowiłam wziąć udział w programie – mówi Marta Michorczyk, studentka architektury. – Jestem na początku swojej drogi zawodowej, zmagam się z pewnymi rozterkami, liczę, że praca z ludźmi, którzy mają już rozwinięte kariery, pomoże mi pójść w dobrą stronę. Zachęciły mnie także szkolenia branżowe – podkreśla Dawid Olechowski, student elektrotechniki.

I Marta i Dawid są w gronie studentów, którzy rozpoczynają pierwszy program mentoringowy na Politechnice Opolskiej „Mentor mix”. Będą mogli także skorzystać ze szkoleń: każdy z uczestników programu będzie miał do wydania 4000 zł na szkolenia, które uzupełnią jego kompetencje (np. Excel, Lean, AutoCad, Corel itp.).
– Studenci z ogromnymi talentami, którzy zgłosili się do programu, przez kilka miesięcy będą pracować z mentorem kariery. W gronie mentorów są nasi absolwenci, którzy reprezentują różne rodzaje biznesu, ciekawe obszary działania, zarówno menadżerskie jak i związane z kwestiami technicznymi. Pod ich skrzydłami studenci będą mieli okazję rozwijać swoje talenty – informuje dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej.
– Pierwsze spotkanie mentorów ze studentami polegało na połączeniu studentów z mentorami biznesu. Utworzyliśmy sześć fajnych par mentoringowych, które od stycznia do maja będą ze sobą współpracować. To będą spotkania indywidualne. Liczymy na to, że nowa forma spotkań ze światem biznesu spodoba się naszym studentom i takie inicjatywy będziemy organizować cyklicznie – dodaje Ewelina Nowak z Akademickiego Biura Karier, która będzie czuwać nad całym procesem i wspierać mentoringowe pary.
– Jestem absolwentem Politechniki Opolskiej, chcę podzielić się swoim doświadczeniem z młodymi ludźmi. Może dzięki temu nie popełnią tych błędów, które ja popełniłem – mówi Henryk Gajda z Camozzi Automation Sp. z o.o.
Małgorzata Adamska, przedsiębiorca i także absolwentka naszej uczelni wspomina: Sama byłam kiedyś uczestniczką programu mentoringowego, który dotyczył mentoringu biznesowego. To było pięć lat temu, a do tej pory przypominam sobie rady mentora. Dało mi to dużo do myślenia, naprawdę bardzo pomogło w rozwoju zarówno zawodowym jak i osobistym. Dlatego chcę dzielić się dzisiaj swoją wiedzą ze studentami.

– To jest zarówno doświadczenie dla młodych ludzi jak i dla nas. Lubię pracować z młodymi ludźmi, w szczególności z ambitnymi ludźmi – podkreśla Damian Kardas, kolejny z mentorów, który pracuje w EthosEnergy.
W gronie mentorów jest również Andrzej Lepich, wiceprezes zarządu Opolskiej Loży Business Centre Club, która objęła patronat nad programem mentoringowym, Łukasz Kwiatkowski, kierownik laboratorium w firmie Betard oraz Janusz Trzepizur, lekkoatleta, olimpijczyk, samorządowiec. – Każdy z nas przeżył bardzo wiele. Liczę, że nasze doświadczenia przydadzą się młodym ludziom – podsumowuje Janusz Trzepizur.