Po raz pierwszy Politechnika Opolska została zakwalifikowana w specjalistycznym rankingu THE World University Rankings 2023 by Subject w kategorii Engineering.
Uczelnia zajęła nie tylko wysokie miejsce w klasyfikacji krajowej – na piętnaście zakwalifikowanych polskich uczelni – ale także w zestawieniu światowym.
Ranking obszarów THE World University Rankings by Subject w kategorii Engineering wyróżnia uczelnie wiodące w następujących dyscyplinach: inżynieria ogólna, inżynieria elektryczna i elektroniczna, inżynieria mechaniczna i kosmiczna, inżynieria lądowa i inżynieria chemiczna.
– Inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiska, energetyka, inżynieria lądowa i elektrotechnika to silne i kluczowe dyscypliny naszej uczelni. Najnowsze wyniki rankingu THE World University Rankings 2023 by Subject jednoznacznie wskazują, że efekty prac naszych naukowców są doceniane już nie tylko w skali krajowej, ale także światowej. Oczywiście, bardzo się cieszymy z tego sukcesu. Każda wiadomość o docenieniu pracy naszych naukowców to spora satysfakcja dla całej społeczności akademickiej – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
W tegorocznym zestawieniu dotyczącym obszaru inżynierii znalazło się 1306 uczelni z całego świata, w tym tylko 15 polskich uczelni.
W zestawieniu krajowym Politechnika Opolska zajmuje drugie miejsce po Politechnice Gdańskiej. – Niedawno otrzymaliśmy wyniki rankingu THE World University Rankings, który ocenia uczelnie z całego świata pod kątem m.in. jakości prowadzenia badań oraz jakości kształcenia. Politechnika Opolska zajęła w nim 9. miejsce w klasyfikacji krajowej, natomiast w światowej klasyfikacji miejsce w przedziale 1201-1500 obok tak dużych ośrodków jak: AGH, Politechnika Gdańska, czy Politechnika Poznańska. Już wtedy mówiłem, że naszą ambicją jest dostanie się do najlepszego tysiąca uczelni w światowym rankingu – mówi prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
W zestawieniu światowym rankingu obszarów: THE World University Rankings 2023 by Subject Politechnika Opolska zajmuje miejsce w przedziale 801-1000 obok AGH, Politechniki Poznańskiej i Politechniki Warszawskiej. Najwyżej uplasowała się Politechnika Gdańska (miejsce 601-800). Pozostałe uczelnie w Polsce zostały sklasyfikowane w tej kategorii na pozycjach 1001+. – To kolejne, co istotne dla nas, niezależne i obiektywne potwierdzenie, że jakość badań naukowych, umiędzynarodowienie oraz współpraca z przemysłem prowadzone są na naszej uczelni na światowym poziomie. Nie jest także tajemnicą, że naszą mocną stroną jest jakość naukowa, co już wcześniej zostało potwierdzone przy krajowej ewaluacji jednostek naukowych – dodaje prof. Grzegorz Królczyk.
