Przez pięć dni gościliśmy na Politechnice Opolskiej szesnastu przedstawicieli zagranicznych uczelni nie tylko europejskich, ale także z Gruzji, Maroka, Wietnamu, Malezji a nawet Brazylii, którzy przyjechali na Erasmus Partnership Conference – EPIC 2022.
– Bardzo się cieszę, że mogę tu być już drugi raz. Współpracujemy z Politechniką Opolską, w ramach programu Erasmus+ wysłaliśmy tu kilkoro studentów i pracowników, którzy byli pod dużym wrażeniem waszej uczelni. Wydarzenie, które zorganizował Dział Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej jest bardzo ciekawe, są tu przedstawiciele wielu krajów. Wydaje mi się, że najważniejszym celem tego typu wydarzeń jest możliwość poznania przedstawicieli innych uczelni i rozmowy z nimi na temat przyszłej współpracy – podkreśla Driss Belkhayat Cadi z Ayyad University w Maroku.
– W ramach Erasmus+ chciałem przyjechać tutaj już 3 lata temu, ale COVID-19 pokrzyżował mi plany. Dlatego też konferencja stała się świetną okazją, by odwiedzić waszą uczelnię, zwłaszcza że mam tu znajomego, prof. Krzysztofa Olejnika, którego poznałem wiele lat temu podczas jego pobytu w Žilinie. Bardzo mi się podoba Opole, jest dość podobne do Žiliny. Wasza uczelnia charakterem podobna jest do naszej, więc podczas tej wizyty wymieniam się doświadczeniem i wiedzą z waszymi pracownikami i studentami – mówi Juraj Grenčik z University of Žilina na Słowacji.

– Mamy wiele partnerskich uczelni w Polsce. Z waszą uczelnią współpracujemy już od wielu lat. Realizujemy wspólnie kilka projektów i prowadzimy wymianę studentów. Ta wizyta jest okazją, by przedyskutować kontynuację naszej współpracy w nowej perspektywie programu Erasmus+, by przygotować wniosek w kolejnym naborze. Opole odwiedzam już czwarty raz. Polska mi się bardzo podoba, jest tutaj dużo zieleni – zauważa Ruizan Mekvabidze z Gori State Teaching University w Gruzji.
– Jest to moja druga wizyta na Politechnice Opolskiej, byłam tu 3 lata temu i prowadziłam zajęcia dla studentów Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Jest mi niezmiernie miło, że my, jako goście konferencji zostaliśmy tak miło powitani, czujemy się tu jak w domu. Dzięki wydarzeniu możemy wymieniać swoje pomysły, dyskutować na tematy związane z nowymi priorytetami Erasmus+ i oczywiście nawiązać nowe kontakty z przedstawicielami innych uczelni – dodaje Marta Dionisio z Polytechnic Institute of Tomar z Portugalii.

Łącznie, w Erasmus Partnership Conference – EPIC 2022 wzięło udział szesnastu przedstawicieli zagranicznych uczelni, którzy przyjechali na Politechnikę Opolską z Niemiec, Portugali, Grecji, Litwy, Czech, Słowacji, Mołdawii, Gruzji, Maroko, Wietnamu, Malezji i Brazylii. – Są to zarówno nauczyciele akademiccy, którzy w trakcie swojego pobytu na Politechnice Opolskiej przeprowadzili zajęcia dla studentów naszej uczelni: na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii oraz na Wydziale Ekonomii i Zarządzania, jak również pracownicy administracyjni, który uczestniczyli w warsztatach, zorganizowanych w ramach wydarzenia – opisuje Elżbieta Cieślak, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej.
W jedenastej edycji wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w panelach dyskusyjnych, warsztatach, prelekcjach dotyczących m.in. międzynarodowej rekrutacji studentów, ruchu jako recepty na dobre zdrowie czy turystki winiarskiej, a także zwiedzić Opole i bajkowy zamek w Mosznej. – Goście wzięli także udział w kursie języka polskiego zorganizowanym przez Centrum Językowe oraz panelu wymiany wiedzy i doświadczeń tzw. Brainstorm session, na którym poruszono zagadnienia związane z czterema głównymi priorytetami nowego programu Erasmus+: włączenie i różnorodność, transformacja cyfrowa, środowisko i walka ze zmianą klimatu, uczestnictwo w życiu demokratycznym, wspólne wartości i zaangażowanie obywatelskie – wylicza Elżbieta Cieślak.