Pandemia COVID-19 znacznie utrudniła działalność kół naukowych. Koło Naukowe Ekonomii Prawa „Ius publicum” przeniosło swoją działalność do sieci, organizując spotkania właśnie na temat doświadczeń pandemicznych. Kolejne już w nadchodzący czwartek.
– Pandemia COVID-19, która w Polsce rozpoczęła się dokładnie rok temu, zmieniła nasze życie w wielu dziedzinach. Jedną z nich była aktywność studentów i działalność kół naukowych. Koło Naukowe Ekonomii Prawa „Ius publicum” działające na Wydziale Ekonomii i Zarządzania zrzesza głównie studentów kierunku administracja o profilu praktycznym. Powstało w 2010 roku stawiając sobie za cel jak najlepsze przygotowanie studentów do przyszłej pracy zawodowej, m.in. przez spotkania tematyczne i wizyty studyjne. W warunkach reżimu sanitarnego dotychczasowe formy aktywności okazały się niemożliwe – relacjonuje dr Piotr Zamelski, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Ekonomii i Zarządzania oraz opiekun koła.

– Podczas jednego z zebrań ze strony studentów padła propozycja zorganizowania cyklu zdalnych wykładów otwartych, który został zatytułowany „Administracja, ekonomia i zarządzanie w czasie epidemii”. Wykłady odbywają na uczelnianej platformie eTele2, a prelegentami są osoby odpowiedzialne za kierowanie istotnymi instytucjami w regionie, w tym jednostkami zaangażowanymi w zwalczanie epidemii i jej skutków – dodaje dr Piotr Zamelski.
– Poprzez wydarzenia jakie organizuje nasze koło naukowe, możemy bliżej poznać różne instytucje, które radzą sobie w sobie pandemii w formie stricte mobilnej. Temat związany z pandemią jest na czasie, a w związku z tym jest bardzo chwytliwy. Poprzez to, że wydarzenia odbywają się online nie ma bariery między prelegentem a studentem. Uważam, iż pada w ten sposób więcej pytań, które nie padły by twarzą w twarz. Ponadto takie wydarzenia mają duży potencjał i mogą być organizowane na jeszcze szerszą skalę. Dzięki obecnym możliwościom, koło może kontynuować swoje działania – zauważa Paulina Kołcan, przewodnicząca koła „Ius publicum”.
Dotychczas w ramach wykładów otwartych odbyły się trzy spotkania, każdy z nich zgromadził kilkudziesięciu uczestników. Gościem pierwszego z nich był prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, który omówił swoje doświadczenia związane z epidemią COVID-19 z perspektywy nauk o zarządzaniu i zarządzania uczelnią, kolejnym Elżbieta Kaczorowska-Rams, zastępca dyrektora opolskiego oddziału ZUS ds. dochodów, która przedstawiła wykład dotyczący zadań ZUS związanych z sytuacją epidemiczną i wdrażaniem tzw. tarcz antykryzysowych. Ostatnim gościem był Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, który omówił problemy zarządzania szpitalem w trudnym roku 2020. (Elżbieta Kaczorowska-Rams i Dariusz Madera są członkami Rady Biznesu Wydziału Ekonomii i Zarządzania).
– Najbliższy wykład online odbędzie się w czwartek 18 marca o godz. 16. Gościem będzie dr hab. Edyta Szafranek z Urzędu Statystycznego w Opolu oraz kierownik Katedry Geografii Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Opolskiego. Spotkanie będzie dotyczyło statystycznego obrazu zmian społecznych i gospodarczych w czasie pandemii COVID-19, czyli tego, co i w jakim zakresie zmieniło się w społeczeństwie i gospodarce w czasie ostatniego roku – zapowiada Natalia Maiwald, sekretarz koła. Link do spotkania: https://etele2.po.edu.pl/pio-kgb-svg-3a2