Już w dzieciństwie potrafiła naprawić domową pralkę – teraz będzie przewodniczyć Samorządowi Doktorantów Politechniki Opolskiej. Agnieszka Szegda, doktorantka na Wydziale Mechanicznym odebrała dziś gratulacje objęcia funkcji od rektora Politechniki Opolskiej prof. Marka Tukiendorfa.
Przede wszystkim chciałabym kontynuować pracę moich poprzedników, w szczególności Agnieszki Łagody. Chciałabym też , aby doktoranci bardziej się integrowali i chętniej uczestniczyli w warsztatach. Moim celem jest także to, abyśmy jako grupa byli bardziej rozpoznawalni w środowisku akademickim politechniki. – powiedziała nowa przewodnicząca.
W spotkaniu wzięła udział również ustępująca przewodnicząca Agnieszka Łagoda, która kierowała samorządem przez dwie ostatnie (roczne) kadencje.
Z obecną i byłą przewodniczącą rektor rozmawiał między innymi o nowej ustawie, która znosi dotychczasowe studia III stopnia na rzecz szkół doktorskich ulokowanych tylko w wybranych ośrodkach akademickich. Na szczęście to, co spędza sen z powiek doktorantom (i kandydatom na doktorantów) na wielu polskich uczelniach – nie grozi politechnice! Jako jedyna uczelnia na Opolszczyźnie już od dwóch lat bierzemy udział w projekcie Związku Uczelni Śląskich. Oznacza to, że nasi studenci będą mieli prawo otwierać przewody doktorskie w ramach łączącej uczelnie współpracy.
Rektor podzielił się także swoimi oczekiwaniami: chciałbym widzieć wśród doktorantów więcej obcokrajowców. Grupą, którą już od lutego będzie można zachęcać do podjęcia pracy naukowej, będą studenci z Indii.
Agnieszka Szegda to studentka III roku studiów doktoranckich z mechaniki i budowy maszyn. Pod okiem dra hab. inż. Sebastiana Brola, prof. PO pracuje nad rozwiązaniem, które może uratować życie tysięcy użytkowników samochodów.
Badam to, jak zmienia się magnetyzm koła ogumionego – tłumaczy – Chciałabym stworzyć system, który ostrzegałby kierowców, takim na przykład komunikatem: ,,za minutę wybuchnie twoja lewa, przednia opona, zjedź na pobocze”. Magnetyzm świetnie się do tego nadaje.
Podczas studiów współtworzyła łazika Kameleona, odpowiadając w nim również za koła. Uważam, że każdy powinien starać się coraz bardziej doskonalić. Kiedy się coś robi, trzeba wkładać w to całe serce i dawać z siebie nie 100, a 200 %.
Agnieszka Łagoda, która po wprowadzeniu Politechniki Opolskiej na najwyższy stopień podium w konkursie PRODOK kończy już swoją przygodę z samorządem i poświęca się pracy doktorskiej na temat kleju w implantach stomatologicznych, życzyła swojej następczyni wiele satysfakcji z pracy.
Mi praca w samorządzie dała tej satysfakcji bardzo wiele – przyznała – miałam poczucie, że mogę robić coś więcej, niż tylko to, co wpisane jest w studia doktoranckie. Z wartości osobistych przyniosła mi pewność siebie, odwagę i obycie. Największy sukces minionej kadencji to konkurs PRODOK, do zwycięstwa w którym zawsze nam trochę brakowało, a teraz udało się. To, na co zabrakło czasu to profil doktorantów na facebooku, ale nowy samorząd z pewnością się tym zajmie! W planach, które przekazuję Agnieszce jest też konkurs dla doktorantów, w którym nagrodzeni zostaną najlepsi innowatorzy.