Tuż przed świętami, do których tradycji należy polewanie wodą – Politechnika Opolska podpisała umowę z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej. I choć pierwsze skojarzenie z dzielną służbą to również polewanie wodą i gaszenie ognia, zakres działań jakie należą do strażaków jest olbrzymi i obejmuje również bezpieczeństwo w energetyce, na którym to polu nasza uczelnia ma już z komendą wspólne doświadczenia.
W czerwcu ubiegłego roku studenci i wykładowcy Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki wzięli udział w trzydniowych ćwiczeniach Straży Pożarnej oraz TAURON Dystrybucji S.A na terenie Głównego Punktu Zasilania w Bierkowicach.
Tam też zrodziła się idea sformalizowania współpracy – mówi jej inicjator dziekan WIPiL dr hab. inż. Waldemar Skomudek, prof. PO. – Rozpoczęliśmy ją bardzo dynamicznie, więc w momencie złożenia podpisów pod umową już dobrze się znamy, mamy przetarte szlaki i osoby zaangażowane po obu stronach.
W najbliższym czasie politechnika planuje z nowym partnerem dwa, duże przedsięwzięcia. Pierwsze to międzynarodowa konferencja, której przedmiotem będzie m. in. sposób działania służb ratowniczych wobec zagrożeń w energetyce odnawialnej (mało kto zdaje sobie z nich sprawę, jak np. z tego, że nie da się wyłączyć aktywności panelu słonecznego).
Druga to projekt ,,Solidarni w obliczu zagrożeń”. To jedyne w Polsce przedsięwzięcie tego typu – mówi bryg. Paweł Kielar, komendant miejski PSP w Opolu – 23 samorządy wchodzące w obszar aglomeracji opolskiej, Państwowa Straż Pożarna i Politechnika Opolska zadeklarowały wzajemną pomoc w sytuacji, kiedy wystąpią nadzwyczajne zagrożenia. Chodzi o właściwe zarządzanie zasobami, którymi dysponujemy. To projekt przewidziany na lata.
Zarówno przy konferencji, jak i porozumieniu ,,Solidarni w obliczu zagrożeń” naturalnym partnerem jest działający na Opolszczyźnie Tauron. Jak ocenia dziekan Skomudek, wspólne projekty uczelni i strażaków mogą być ciekawym materiałem dla innych grup energetycznych w Polsce. Problemy są wszędzie podobne!