Politechnika Opolska dała pierwszy dowód na to, że deklaracje zacieśnienia partnerstwa między Polską i Krajem Środka, jakie padły podczas zakończonej przed kilkunastoma dniami polsko-chińskiej konferencji One Belt One Road to nie tylko pięknie brzmiące słowa.
Choć rzeczywiście dobrze się ich słuchało w obu językach – jeszcze lepiej ogląda się je na piśmie. I właśnie ten ,,papier”, a więc dokument w postaci listu intencyjnego pomiędzy uczelnią i chińską firmą Comvee został podpisany wczoraj w bibliotece Instytutu Konfucjusza.
Company Fuzhou Comvee to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo z branży medycznej, słynące z wdrażania innowacyjnych, mobilnych form opieki na pacjentem. Ostatnim projektem Comvee są aplikacje umożliwiające zdalne diagnozowanie i prowadzenie osób dotkniętych cukrzycą.
Ponieważ celem Nowego Jedwabnego Szlaku będzie – jak się podkreśla – nie tylko handel i transport, ale też wymiana naukowa, zatem znajdzie się w nim miejsce na wiele grantów dotyczących rozwoju medycyny i techniki, a więc dziedzin, które łączą naszą uczelnię z nowym partnerem. Postaramy się o nie (te granty – zarówno polskiego, jak i chińskiego rządu) wspólnymi siłami!
Siedzibą firmy jest Fuzhou, stolica prowincji Fujian, której oficjalnym partnerem jest województwo opolskie. W podpisaniu umowy pomiędzy Comvee a Politechniką Opolską wzięli więc udział również przedstawiciele władz prowincji – dyrektor Departamentu Nauki i Technologii Chen Qiuli, oraz kierujący poszczególnymi jednostkami w departamencie Chen Jianlin, Zheng Zhifeng i Chen Shiming.
W delegacji z Chin wzięli również udział przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego z Fujian – jeden z najlepszych, chińskich kardiochirurgów Chen Liangwan oraz She Feifei a także Lu Canzhong z Chińskiej Akademii Nauk.
W imieniu rektora prof. Marka Tukiendorfa oraz prezesa firmy Convee list podpisali prorektor ds. nauki prof. Marian Łukaniszyn oraz pani Zheng Yan.
W spotkaniu i dyskusji, ze strony polskiej uczestniczyli obok prof. Łukaniszyna dyrektor IK Ewa Jakuczek, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania prof. Janusz Wielki, prodziekan ds. nauki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki dr hab. inż. Wojciech Hunek, prof. PO oraz przedstawicielki Biura Badań Naukowych PO – kierownik Anna Pieloch i Natalia Sordon, które wprowadziły gości w zagadnienie polskiego systemu nauki.
W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele przemysłu – Radosław Atlas, założyciel firmy Atel Electronics (związany z Chinami nie tylko biznesowo, ale też prywatnie) oraz członkowie zarządu inwestującej w Opolu firmy Hongbo – Luo Xuan i Wu Lizeng.