Do sporego grona partnerów Politechniki Opolskiej dołączyły dwie placówki edukacyjne: Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu.
Podczas oficjalnego podpisania umów ZS nr 1 reprezentowali dyrektor Urszula Więcek i Zbigniew Romik, CKZiU – dyrektor Jacek Kąsek i Andrzej Kuc, a politechnikę rektor dr hab. inż. Marcin Lorenc, prorektor ds. współpracy z otoczeniem dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz oraz prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Budownictwa i Architektury dr hab. inż. Andrzej Marynowicz, który – z ramienia uczelni – zadba o rozwijanie nowych relacji.
Uczestnicy spotkania umówili się na wspólne projekty edukacyjne, wizyty uczniów i działania promocyjne, a przy okazji – wymienili się wrażeniami z wielomiesięcznego nauczania na odległość, które było wspólnym doświadczeniem środowiska szkolnego i akademickiego.
W skład kozielskiego zespołu szkół uhonorowanego złotą tarczą najnowszego rankingu „Perspektyw” wchodzi technikum kształcące w sześciu specjalnościach (budownictwo, rachunkowość, ekonomia, logistyka, żywienie i usługi gastronomiczne oraz usługi fryzjerskie) a także szkoła branżowa I i II stopnia, która także kończy się maturą, a więc przepustką na studia.
Z kolei Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Raciborza oferuje kształcenie w ramach technikum, liceum dla dorosłych, branżowych szkół I i II stopnia oraz kursów zawodowych. Profil tej cenionej przez uczniów placówki to budownictwo, gastronomia i usługi. Korzyści z zawartych umów będą obopólne.
– Dzięki współpracy i możliwości korzystania z bazy laboratoryjnej Politechniki Opolskiej będziemy mogli znacznie uatrakcyjnić naukę zawodu technika budownictwa – powiedziała Urszula Więcek. – Chcemy dzielić się doświadczeniami i wzajemnie z nich czerpać. To nasza druga umowa o współpracy i mam nadzieję, że okaże się równie owocna – dodał Jacek Kąsek.
– Pokładamy duże nadzieje w zacieśnieniu naszych kontaktów. To okazja do zaprezentowania tego, co u nas najlepsze i wypromowania się – to z kolei słowa dra hab. inż. Andrzeja Marynowicza.
Tuż po złożeniu stosownych podpisów, nasi goście udali się na zwiedzanie WBiA, realizacja postanowień rozpoczęła się więc natychmiast. A wszystko – jak powiedział Zbigniew Romik – w interesie młodzieży.