Wprowadzana aktualnie w życie ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych będzie już wkrótce nakładać na podmioty eksploatujące lub zamierzające w przyszłości eksploatować stacje ładowania pojazdów elektrycznych wymóg ich badania, co do zgodności w warunkami technicznymi, opisanymi w stosownym rozporządzeniu. Z uwagi na to, iż Urząd Dozoru Technicznego planuje takie badania wykonywać, jego prezes Pan Andrzej Ziółkowski zwrócił się do Rektora Politechniki Opolskiej z ofertą współpracy.
W począ tkowym etapie wspópracy wybrani studenci, pod opieką pracowników naukowych uczelni (pod kierownictwem Pana dra hab. inż. Andrzeja Augustynowicza) mieliby opracować wytyczne, co do zakresu i sposobu przeprowadzania badań stacji ładowania pojazdów, co do zgodności z warunkami technicznymi. Zespół wykonujący wspomniane wyżej zadanie dostanie również do dyspozycji analizator pomiarowy, dedykowany do badania stacji ładowania, celem oceny jego przydatności do testu zgodnego z wypracowanym wcześniej zakresem badań.
To już kolejna inicjatywa współpracy pomiędzy Urzędem Dozoru Technicznego a Wydziałem Mechanicznym Politechniki Opolskiej realizowana w ramach umowy podpisanej pomiędzy tymi jednostkami w ubiegłym roku (koordynatorem współpracy ze strony PO jest dr hab. inż. Anna Król). We wrześniu ubiegłego roku partnerzy zorganizowali wspólnie konferencję pn. „Bezpieczeństwo Techniczne – zmiany dla rozwoju”, a Dyrektor Oddziału we Wrocławiu pan Rafał Osiński, w grudniu 2018 r. wygłosił dla studentów wykład w ramach Akademii Rozwoju Przedsiębiorczości pt. „Nowoczesne wsparcie przedsiębiorców w zakresie inspekcji i oceny zgodności urządzeń technicznych”.