Wymiana kadry naukowej, prowadzenie wspólnych badań naukowych czy ułatwienie mobilności studentów i doktorantów – to tylko część z możliwości współpracy z argentyńskim Narodowym Uniwersytetem Tierra del Fuego.
– Politechnika Opolska jest coraz bardziej rozpoznawalna na całym świecie. Zagraniczni naukowcy chętnie wybierają naszą uczelnię na miejsce prowadzenia swoich badań. Równie często nasi naukowcy wyjeżdżają do innych państw, by w tamtejszych uczelniach i instytucjach wdrażać swoje pomysły i rozwiązania. Z kolei nasi studenci chętnie korzystają z programu Erasmus+, żeby uczyć się i poznawać świat w międzynarodowym środowisku. Zabiegamy o to, aby nie tylko nasi pracownicy naukowi, ale także studenci, doktoranci mieli jeszcze większe możliwości. Stąd chęć współpracy z uczelnią w Argentynie – informuje dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej, która wspólnie z władzami Uniwersytetu Opolskiego, Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki podpisała właśnie memorandum z Narodowym Uniwersytetem Ziemi Ognistej a także przedstawicielami prowincji Tierra del Fuego.

Wymiana kadry naukowej, prowadzenie wspólnych badań naukowych czy ułatwienie mobilności studentów i doktorantów – to tylko część z możliwości współpracy z argentyńskim uniwersytetem. Kolejne, to wdrażanie innowacyjnych praktyk, szkolenia kadr oraz wspólne organizowanie konferencji naukowych. Memorandum otwiera także drogę do kolejnych umów i wniosków o finansowanie przyszłych działań i projektów współpracy międzynarodowej.
O tym, co Politechnika Opolska ma do zaoferowania, goście z Argentyny przekonali się jeszcze w zeszłym roku, kiedy to odwiedzili naszą uczelnię i poznali jej laboratoria.
Zarówno wizyta delegacji z Tierra del Fuego jak i samo memorandum to efekt unijnego programu IURC, który łączy regiony także spoza Unii Europejskiej. – Celem programu są wzajemne kontakty i doświadczenia w zakresie innowacji oraz branż z nimi związanych – informuje Marcin Staniszewski, koordynator ds. programu IURC z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.