Praktyki i szkolenia dla studentów, wspólne badania naukowe – to główne punkty podpisanej umowy pomiędzy Politechniką Opolską a firmą Somati System, krajowym liderem w systemach bram przeciwpożarowych.
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Cementownia Górażdże, Stadion PGE Arena w Gdańsku czy Stadion Miejski w Poznaniu to część obiektów, w których zastosowano bramy przeciwpożarowe Somati System.
– Mamy własny dział badawczo-rozwojowy. Do tej pory współpracowaliśmy m.in. z Wydziałem Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nasza druga fabryka w Brnie współpracuje z tamtejszą uczelnią, mocno mi tego brakowało w Opolu. Jestem lokalnym patriotą, bardzo mi zależy na tym, żeby politechnika była silna, bo silna politechnika to silny region, a silny region to silne firmy. Wiem z doświadczenia innych przedsiębiorstw, że te, które nie posiadają bazy dydaktycznej i dopływu kadr, mają bardzo ograniczoną perspektywę rozwoju. Dlatego cieszę się, że dzisiaj otwierają się drzwi ku naszej współpracy – mówi Roman Staś, prezes firmy Somati System, lidera w Polsce w produkcji systemów bram przeciwpożarowych.
– Bardzo chętnie zaprosimy np. studentów, którzy chcieliby się zająć tematyką ognioochronności, to czysta empiria, żeby zobaczyć jak materiały zachowują się w piecu, jak pracują przy dużych temperaturach – dodaje Roman Staś.
– Firma Somati System dołączyła do grona przedsiębiorców z którym ostatnio, jako politechnika, rozpoczęliśmy współpracę. Jednym z priorytetów zarządu politechniki jest wzmocnienie współpracy z otoczeniem społeczno-biznesowym, na czym zyskają przede wszystkim nasi studenci – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. Dodaje, że współpraca z biznesem to także możliwość dla uczelnianych naukowców np. wspólnego prowadzenia badań w odpowiedzi na potrzeby gospodarki.
– Mamy doświadczenia w badaniach ogniowych, przed nami spore możliwości współpracy – dodaje prof. dr hab inż. Zbigniew Zembaty, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury.