Z dumą informujemy, że pracownik Politechniki Opolskiej dr Justyna Charaśna-Blachucik została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasług Rzeczpospolitej Polskiej nadanym przez Prezydenta RP. Odznaczenie nadawane jest za zasługi dla państwa lub obywateli.
Niesienie bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi nie potrzebuje oklasków, ale miło jest, gdy ktoś je zauważy – mówi odznaczona. – Wielokrotnie powtarzałam, że za wszystkimi odznaczeniami, które otrzymałam, stoi wiele osób! Chciałabym im ogromnie podziękować za to, że działamy razem.
Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych odbyła się 5 marca 2019 roku w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Dr Justyna Charaśna-Blachucik została doceniona za kilkuletnią cykliczną organizację wielu wydarzeń charytatywnych i społecznych na rzecz drugiego człowieka. Przedsięwzięcia dr Justyny Charaśnej-Blachucik zrzeszają ludzi dobrej woli, sprawnych i z niepełnosprawnościami. Ludzi którzy czerpią przyjemność z kontaktu z drugim człowiekiem, wspierają się wzajemnie i budują kolejne przed sobą wyzwania.
Dr Justyna Charaśna-Blachucik odznaczona została także Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę przyznanym również przez Prezydenta RP. Jej nieszablonowe metody dydaktyczne i pozaschematyczne podejście do studentów sprawiają, że każdy uczestnik zajęć czuje się nie tylko zachęcony lecz wręcz zobowiązany do rozwoju intelektualnego i osobowościowego.
Swoje działania opisuje w publikacjach naukowych, które też nie są standardowe, bo związane z funkcjonowaniem osób z niepełnosprawnościami.
Pracę naszego pracownika dostrzegło również Ministerstwo Edukacji Narodowej nadając dr Justynie Charaśnej-Blachucik – za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania – Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uroczystość wręczenia medali odbyła się 19 grudnia 2018 roku podczas Spotkania Wigilijnego Rektora Politechniki Opolskiej z pracownikami uczelni.
Również Opolska Izba Gospodarcza dostrzegła pracę dr Justyny Charaśnej-Blachucik wyróżniając ją Srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji w kategorii Pro Publico Bono.
Pragnę nadmienić – komentuje laureatka – że odznaczenia, wyróżnienia są dla mnie zjawiskowe i bardzo miło jest je otrzymywać z rąk osób wspierających mnie w dalszym działaniu.
Wszystkie osoby które dorównują mi kroku i zachęcają do kolejnych projektów, są ze mną bez wyróżnień. Ja także i bez nagród robiłabym i będę robiła to samo, a może i jeszcze więcej, jeśli tylko będzie zapotrzebowanie na moje przedsięwzięcia. Jesteśmy malutkim województwem ale mocno działającym dla każdego człowieka; sprawnego, mniej sprawnego, zdrowego czy chorego. Wydarzenia tworzą ludzie dla ludzi, więc motywujmy się i szukajmy pomysłów oraz je realizujmy.
Nie myli się ten kto nic nie robi, więc pewnie i ja oraz moi wspierający mnie przyjaciele popełniamy błędy, podczas różnych organizacji, przemówień, wywiadów, ale nie to jest najważniejsze, najważniejsze jest dobro drugiego człowieka, jego uśmiech, radość gdy wyjeżdża z naszych nowoczesnych, wspaniałych obiektów WWFiF oraz Politechniki Opolskiej szczęśliwy i uśmiechnięty. Atmosfera pracy jest bardzo ważna, a dla mnie istotą są studenci, bez których nic nie miałoby sensu i nie przynosiłoby satysfakcji. Są ciągle przy mnie i ze mną gdy coś organizujemy. Staram się w nich pobudzić empatię i czasami zachęcić by zobaczyli, poczuli jak to jest pomagać. Wyrozumiałość koleżanek i kolegów z pracy też jest istotna i ważna, szczególnie wtedy, gdy wchodzę z wielką imprezą na ich zajęcia 🙂. Nie zawsze zdążę ich poinformować, ale oni już to wiedzą i czują, że to co robimy ma sens.
Wydarzeń było dużo dla różnych grup wiekowych: przedszkolaków, sportowców, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Przed nami otwarte drzwi Politechniki Opolskiej i dosłownie otwarte, ponieważ Politechnika Opolska jest otwarta dla każdego. Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii ma piękne nowoczesne obiekty, nasi absolwenci (co można zauważyć podczas moich przedsięwzięć) pracują w zawodzie, dokształcają się do potrzeb rynku, ponieważ sport, zdrowie i aktywność fizyczna zawsze będzie każdemu z nas potrzebna. Przywożą do nas dzieci, młodzież, osoby starsze, by skorzystały z naszych propozycji wydarzeń i obiektów.
Dziękuję za wszystko władzom wydziału i uczelni, prezydentom miast oraz samorządowcom, mojej rodzinie i przyjaciołom, że rok 2018 został tak mocno przez Państwa doceniony. Są to dla mnie historyczne i wyjątkowe chwile, bardzo motywujące do dalszej pracy i działalności na rzecz drugiego człowieka. Czas otrzymywania wyróżnień na pewno nie jest czasem na przystanek, jest to czas do kolejnych wyzwań i z tymi wyzwaniami pora się zmierzyć.
Politechnika Opolska jest uczelnią techniczną, ale mającą największe obiekty sportowo-dydaktyczne w regionie, oraz profesjonalną kadrę pedagogiczną wśród której jest wielu specjalistów w różnych dziedzinach oraz praktyków.
Kształcimy sportowców, którzy dochodzą do wielkiej formy i zdobywają najwyższe trofea, oni są wzorem do naśladowania dla naszych młodszych roczników. Biorą udział także w moich przedsięwzięciach by promować sport i zdrowy styl życia. Nasi absolwenci, którzy pracują jako nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy szkolnych lig lub państwowych, fizjoterapeuci i animatorzy czasu wolnego mają wspaniałe osiągnięcia. Jesteśmy dumni z naszych absolwentów, a tym bardziej duma nas rozpiera, gdy widzimy ich rozwój od I do V roku studiów.
Fotografia na górze dzięki uprzejmości Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.