Blisko milion złotych w ramach programu Polska Metrologia otrzymała Politechnika Opolska. Niemal taką samą kwotę uczelnia dostała także na zwiększenie wysokości subwencji. Symboliczne czeki na ręce prof. Marcina Lorenca, rektora Politechniki Opolskiej wręczył dzisiaj prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.
Dokładnie 999 900 zł – tyle Politechnika Opolska otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację projektu pn. „Funkcjonalna analiza powierzchni w inżynierii mechanicznej” w ramach programu Polska Metrologia.
– Pierwszy blisko milion złotych jest na realizację projektu w ramach Polskiej Metrologii a dotyczy analizy funkcjonalnej powierzchni w inżynierii mechanicznej. Drugi czek, także na niemal milion złotych, w szczególności ucieszy pracowników Politechniki Opolskiej. Dla wszystkich uczelni podlegających Ministerstwu Edukacji i Nauki przeznaczyliśmy środki finansowe na podwyżki wynagrodzeń od 1 października br., od początku nowego roku akademickiego. W przyszłym roku kolejne, większe – poinformował prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki. – Politechnika Opolska świetnie się rozwija. Gratuluję panu rektorowi i wszystkim pracownikom naukowym świetnej ewaluacji. To wzorcowa politechnika. Gratuluję – podkreślił prof. Przemysław Czarnek.
– Udział w programie Polska Metrologia jest dla nas przede wszystkim potwierdzeniem wysokiej jakości badań prowadzonych na naszej uczelni. Misją naszej uczelni jest współpraca z przemysłem, szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym i tam właśnie znajdą zastosowanie efekty naszych prac w ramach projektu „Funkcjonalna analiza powierzchni w inżynierii mechanicznej”. Projekt ten dotyczy analizy powierzchni pod kątem określenia ich cech funkcjonalnych. Nasi naukowcy będą sprawdzać m.in. jak dana powierzchnia zachowa się w dalszej eksploatacji, co jest bardzo ważne w takich branżach przemysłowych jak lotniczy czy samochodowy – podkreśla prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. – Jeżeli chodzi o drugi czek, to każda podwyżka przy obecnej inflacji ma znaczenie – dodaje rektor Politechniki Opolskiej, który w sobotę podpisał także umowę o współpracy w ramach Polskiej Unii Metrologicznej z prof. Jackiem Semaniakiem, prezesem Głównego Urzędu Miar.

– Podpisana umowa będzie realizowana w ramach programu Polska Metrologia. To inicjatywa ministra Przemysława Czarnka, który zdecydował się zainwestować środki finansowe po to, żeby stworzyć sieć współpracy pomiędzy Głównym Urzędem Miar a najlepszymi ośrodkami w Polsce, które specjalizują się w tematyce związanej z metrologią. Takim ośrodkiem jest Politechnika Opolska, która z racji posiadanej infrastruktury a przede wszystkim z racji posiadanych kompetencji jest ważnym ośrodkiem na mapie polskiej metrologii. O tym świadczy także zaangażowanie osób kierujących politechniką, jak prof. Grzegorz Królczyk, który został powołany do Rady Metrologii działającej przy Prezesie Głównego Urzędu Miar i jest członkiem zespołu doradczego prezesa GUM – podkreśla prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.
– Liczymy na to, że podjęta współpraca będzie tworzyć nowe funkcjonalności w Głównym Urzędzie Miar i będzie się wpisywała w strategię rozwoju polskiej metrologii. Również deklarujemy współpracę w zakresie innych programów jak np. doktoraty wdrożeniowe. Liczymy, że w przyszłości takie doktoraty pracowników Głównego Urzędu Miar będą realizowane w Politechnice Opolskiej – podsumowuje prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.
Przypomnijmy że Politechnika Opolska jest jedną z ośmiu uczelni wyższych należących do Polskiej Unii Metrologicznej, która powstała jesienią ubiegłego roku. Działania unii koncentrują się m.in. na współpracy z przemysłem i otoczeniem biznesowym.
Politechnika została powołana także do Klastra Metrologicznego zainicjowanego przez prezesa Głównego Urzędu Miar. Intencją klastra jest działanie na rzecz szeroko pojętej innowacyjności, tworzenie nowoczesnych rozwiązań w sektorze metrologii dla polskiego przemysłu i wyznaczanie nowych trendów metrologicznych, które będą służyły polskiej gospodarce. – Metrologia jako nauka o pomiarach jest bardzo ważna z przemysłowego punktu widzenia, a w tym obszarze Politechnika Opolska prowadzi badania na najwyższym poziomie – mówi prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.