Przypomniane przez prezesa SEP Piotra Szymczaka zawołanie, którym prawie 200 lat temu zakończył swój wiersz pt. ,,Cztery toasty” Adam Mickiewicz – jest wciąż aktualne. Mogli się o tym przekonać uczestnicy popularnej imprezy dla elektryków, która z inicjatywy Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich odbyła się dziś na terenie II kampusu.
Wśród gości, którzy wypełnili aulę do ostatniego miejsca, znalazły się wszystkie pokolenia środowiska elektrycznego regionu (i nie tylko) – od zasłużonych działaczy SEP i naukowców WEAiI oraz Politechniki Wrocławskiej, przez przedstawicieli przemysłu i biznesu, po studentów i uczniów opolskich szkół ponadgimnazjalnych, w tym młodzieży Zespołu Szkół Elektrycznych, którą osobiście przyprowadził dyrektor Dariusz Dobrowolski.
Na program ODE złożyły się wykłady i prezentacje badaczy, praktyków oraz laureatów konkursu prac dyplomowych absolwentów WEAiI. W holu czekały ciekawe wystawy, prezentacje wydawnictw i spotkania z pasjonatami elektryki. Patrząc na przygotowane przez pracowników i studentów stoisko przypominały się słowa wypowiedziane podczas otwarcia Krzysztofa Kolonko ze śląskiego oddziału SEP ,,elektrycy mają wyobraźnię!”
Opolskie Dni Elektryki to tradycyjnie również Dni Otwarte WEAiI, oferującego najlepsze kształcenie w tej branży. Maturzyści, którzy do majowych egzaminów powtarzają nie tylko Mickiewicza, ale też całki i różniczki, mogli zobaczyć sale komputerowe i laboratoria, w których uczą się przyszli inżynierowie.
Wydarzenie stało się także okazją do wręczenia ważnych odznaczeń. Medal im. Antoniego Plamitzera – najwyższe wyróżnienie, jakie przyznaje Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki trafił na ręce Roberta Zasiny, prezesa Tauron Dystrybucji. Dziekan wydziału prof. Tomasz Boczar udekorował prezesa w dowód uznania za udaną i wciąż rozwijającą się współpracę, która poprzez mnóstwo inicjatyw, prac zleconych, wspólnych przedsięwzięć i wreszcie studenckich staży i praktyk – od lat łączy uczelnię i firmę. Jestem przekonany, że na tej sali są osoby, które trafią do naszego biznesu – powiedział prezes (notabene – również absolwent Politechniki Opolskiej), podkreślił również, jak ważne dla tej gałęzi przemysłu są innowacje.
Z kolei Medalem im. prof. Włodzimierza Krukowskiego przyznawanym przez zarząd główny SEP uhonorowano dra inż. Andrzeja Przytulskiego z Katedry Maszyn Elektrycznych WEAiI. Tym prestiżowym wyróżnieniem nagrodzono wkład naukowca w upowszechnianie wiedzy o elektryczności i jej słynnych badaczach. Medal jest kolejnym dowodem na to, że historia elektryki to domena Opola! Przypomnijmy, że właśnie tu, pod kierownictwem prof. Włodzimierza Hickiewicza powołano jedyną w kraju Pracownię Historyczną SEP.
Miłośnicy historii elektryczności mogli też podziwiać wystawę starych urządzeń mierniczych, kontaktów i rozmaitych przełączników, która towarzyszyła Opolskim Dniom Elektryki. Te interesujące zabytki techniki sąsiadowały w holu z interaktywną, tauronowską prezentacją nowoczesnej instalacji w domach XXI wieku. Widać było jak na dłoni, że choć świat zmienia się w olbrzymim tempie – wciąż niezbędna jest w nim elektryczność.