Na korytarzach, w laboratoriach i akademikach wielonarodowej Politechniki Opolskiej słyszy się różne języki i widzi różne nacje. Od semestru letniego, do grona studentów-cudzoziemców dołączyło 25 Hindusów. Dziś w Łączniku zostali oficjalnie przywitani przez władze, administrację i wykładowców uczelni, a także przez swoich kolegów i koleżanki – tych z Polski i tych z innych, równie odległych krajów.
Nowi studenci będą uczyli się na mechanice i budowie maszyn oraz inżynierii środowiska. Pełne studia w języku angielskim po raz pierwszy uruchomił dla nich Wydział Mechaniczny.
Przyjazd tak licznej grupy studentów to pokłosie umowy podpisanej przed kilkoma zaledwie miesiącami pomiędzy polskim i hinduskim środowiskiem akademickim reprezentowanym odpowiednio przez KRASP oraz najbardziej uprzemysłowiony stan Indii – Gujarat.
Politechnika Opolska jest pierwszą, polską uczelnią, która wykształci na mocy tych porozumień tamtejszą młodzież. W imieniu rektora prof. Marka Tukiendorfa, nowych studentów przywitał prorektor ds. studenckich i inwestycji prof. Krzysztof Malik. Towarzyszyli mu współautorzy nawiązania opolsko-indyjskiej współpracy — wiceprezydent Opola Maciej Wujec, wiceprezes fundacji „India International Foundation” Maharshi Shah, prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Mechanicznego dr hab. inż. Anna Król, prof. PO oraz Pyiush Mittal z sulisławskiego Centrum Jogi i Ajurwedy. Przede wszystkim jednak mieliśmy zaszczyt gościć charge d’affaires ambasady Indii w Polsce – pana Shri Takhi (na zdjęciu obok), który wyraził radość z widoku w uczelnianej ławie tylu uśmiechniętych, młodych rodaków.
Podczas spotkania studenci otrzymali wiele praktycznych wskazówek dotyczących, między innymi, Centrum Obsługi Studenta, biblioteki, czy samorządu. Poznali wykładowców opiekujących się ich kierunkami – dra inż. Stanisława Anweilera i dra inż. Michała Bohma oraz mentorów, służących wszelką pomocą. Dzięki występom studenckich zespołów — Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej i Orkiestry Politechniki Opolskiej, a także wystąpieniu Waldemara Firlusa z Akademickiego Związku Sportowego dowiedzieli się też, jak barwnie można spędzić czas po zajęciach.
Cenne informacje na temat programu Erasmus + przekazała im również Elżbieta Cieślak z Działu Współpracy Międzynarodowej. Bycie studentem Politechniki Opolskiej otwiera przed Hindusami możliwość eksploracji całej Europy i nasi goście zapewne skuszą się przynajmniej na jeden semestr. Na razie jednak muszą nacieszyć się Opolem, które – jak zgodnie podkreślali – jest piękne, kameralne i otwarte.
Po USA, Kanadzie, Niemczech i Australii to właśnie Polska wyrasta na popularny cel edukacyjnych wyjazdów Hindusów. Biorąc pod uwagę, że blisko połowa mieszkańców tego liczącego miliard 250 milionów ludzi kraju, nie ukończyła 25 lat – można spodziewać się otwarcia kolejnych, anglojęzycznych kierunków kształcenia na PO.