Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej otrzymał certyfikat „Uczelni Liderów”. To wyróżnienie przyznawane najlepszym polskim uczelniom oraz ich jednostkom organizacyjnym, kształcących absolwentów osiągających sukces na rynku pracy.
– Misją „Uczelni Liderów” jest identyfikowanie i promowanie najlepszych polskich uczelni oraz ich jednostek organizacyjnych, kształcących absolwentów przedsiębiorczych, kreatywnych, wyposażonych w umiejętności i kompetencje przywódcze, zdolnych do osiągania sukcesów na rynku pracy. W ramach programu „Uczelnia Liderów” akredytujemy szkoły wyższe i ich podstawowe jednostki organizacyjne (wydziały, kolegia), które mogą poszczycić się innowacyjnymi działaniami ukierunkowanymi na edukację praktyczną studentów, kreowanie u nich postaw liderskich oraz aktywną współpracę z podmiotami rynku pracy – tłumaczy Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, która prowadzi program „Uczelnia Liderów”.

Oceny uczelni i poszczególnych jednostek dokonuje Komisja Certyfikacyjna, w której zasiadają naukowcy zajmujący się problematyką zarządzania i jakości kształcenia, zatrudnieni m.in. na Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie i innych uczelniach.
Wśród jedenastu uczelnianych jednostek organizacyjnych wyróżnionych w tegorocznej edycji, certyfikat „Uczelni Liderów” otrzymał Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej.
– To zdecydowanie zasługa całej naszej wydziałowej społeczności, ogrom starań nauczycieli akademickich o wysoką jakość kształcenia, synergia wiedzy z praktyką, jak również ciekawe pomysły na prowadzenie zajęć w trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii. Szczególnie jesteśmy dumni z dostrzeżonej przez komisję ekspercką współpracy z biznesem, dzięki której, oprócz certyfikacji laurem „Uczelnia Liderów” 2021, zdobyliśmy wyróżnienie specjalne „Aurea Praxis”, będące uhonorowaniem zaangażowania na rzecz rozwoju i promowania przez wydział idei edukacji dla rynku pracy i praktyki gospodarczej. W opinii komisji konkursowej dowodzi to podmiotowemu traktowaniu kształcenia praktycznego przez wydział oraz dbałości o systemowe łączenie wiedzy akademickiej z rozwojem kompetencji i umiejętnościami przydatnymi na rynku pracy. To także koncentracja na potrzebach otoczenia społeczno-gospodarczego i wyznaczanie ambitnych celów w edukacji akademickiej – mówi dr inż. Iwona Łapuńka, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki.
Obecnie, Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki w swojej ofercie ma pięć kierunków studiów: inżynieria bezpieczeństwa, logistyka, przemysłowe technologie informatyczne, technologia żywności i żywienie człowieka oraz zarządzanie i inżynieria produkcji, które cieszą się zainteresowaniem tegorocznych maturzystów, jak również pracowników opolskich przedsiębiorstw kontynuujących kształcenie w trybie niestacjonarnym.