Podczas uroczystej gali w warszawskim hotelu Hilton, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki dr hab. inż. Waldemar Skomudek, prof. PO odebrał dyplom dla kierunku logistyka za zdobycie trzeciego miejsca w Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2017.

Uroczystość ogłoszenia wyników pierwszej edycji rankingu zestawiającego dyscypliny techniczne prowadzone przez polskie uczelnie miała miejsce podczas Forum Liderów Kształcenia Inżynierskiego, 17 maja 2017 r.
Organizator – fundacja edukacyjna „Perspektywy” zaprosił na nie przedstawicieli rankingowej czołówki, wyłonionych spośród 288 wydziałów 26 polskich uczelni.
Jeszcze raz, z wielką satysfakcją ogłaszamy, że w tym prestiżowym gronie znalazła się Politechnika Opolska i jej znakomita logistyka! (Więcej o kierunku, zasadach rekrutacji i formach studiów)
Tak wysoka pozycja w rankingu to ogromne osiągnięcie przede wszystkim pracowników. – komentuje dziekan dr hab. inż. Waldemar Skomudek, prof. PO – To zwieńczenie ich długiej i wytężonej pracy, zaangażowania i udziału w międzynarodowych konferencjach, dzięki którym są stale „na topie” jeśli chodzi o najnowszą wiedzę logistyczną. Warto zaznaczyć, że ranking powstał w oparciu o wiele wskaźników, wśród których są też losy absolwentów i opinia studentów. Słowa podziękowania należy więc skierować także do nich. To oni promują kierunek, wydział i całą politechnikę w kraju.
Trzecie miejsce to dla nas wszystkich ogromna satysfakcja, ale też impuls, żeby dołożyć wszelkich starań, aby w kolejnych edycjach rankingu nie tylko utrzymać się na podium, ale powalczyć o drugie, a nawet pierwsze miejsce w Polsce!
Absolwenci logistyki wciąż mają możliwość zdobycia atrakcyjnego zatrudnienia. Jesteśmy świadkami gwałtownego przeformatowania w globalnej gospodarce, gdzie coraz większą rolę odgrywa sposób szybkiego przekazania produktów w świat. Niezbędnym ogniwem jest tu właśnie logistyka, która kojarzy nam się z transportem i przewożeniem towarów, tymczasem dziś jest to zupełnie inny format: to systemy informatyczne i cały przemysł, który działa na rzecz logistyki. Również w życiu codziennym, każdy z nas chce, nie wychodząc z domu, czy pracy, wszystko mieć dostarczone do miejsca wskazania. Ktoś to musi realizować! I realizują to logistycy. Zapotrzebowanie na tych specjalistów jest ogromne, a nasi absolwenci nie odbiegają umiejętnościami od najlepszych.
Kapituła rankingu pracująca pod kierownictwem prof. Michała Kleibera (na zdjęciu obok dziekana Skomudka) i złożona z ekspertów szkolnictwa wyższego oraz z przedstawicieli przemysłu oceniła 21 najpopularniejszych dyscyplin, kierując się sześcioma kryteriami:
- PRESTIŻ – mierzony poprzez: badanie opinii kadry akademickiej;
- ABSOLWENCI NA RYNKU PRACY – mierzone poprzez: badanie opinii pracodawców (realizowane przez „IBM Indicator”) oraz badanie „Ekonomiczne Losy Absolwentów” (realizowane przez MNiSW);
- POTENCJAŁ AKADEMICKI – wskaźniki: ocena parametryczna MNiSW, uprawnienia do nadawania stopni naukowych, nadane stopnie naukowe;
- EFEKTYWNOŚĆ NAUKOWA – wskaźniki: publikacje, cytowania, indeks Hirsha;
- POTENCJAŁ DYDAKTYCZNY – wskaźniki: jakość przyjętych na studia, dostępność kadr wysokokwalifikowanych dla studentów, wyróżniająca ocena PKA oraz akredytacje środowiskowe;
- INNOWACYJNOŚĆ – wskaźnik: patenty i prawa ochronne.
Celem Forum i Rankingu Studiów Inżynierskich jest promowanie najlepszych wzorców w kształceniu kadr dla przemysłu wysokich technologii, pomoc młodym ludziom w wyborze ścieżki edukacyjnej oraz budowanie więzi pomiędzy światem akademickim a przemysłem i biznesem. (wiecej: https://perspektywy.org/forum2017/)