Po pandemicznej przerwie na Politechnice Opolskiej rozpoczęła się jedna z najważniejszych konferencji naukowych w kraju.
O połączeniu mózg-komputer dyskutują wybitni, międzynarodowi specjaliści.
– To jest jeden z tematów, które będą wiodące w przyszłości. Do tej pory rozwijaliśmy technikę w tym sensie, że była to autonomiczna część, rozwijał się Internet, bazy danych, ale łączność człowieka z całym światem cyberprzestrzeni była dosyć ograniczona i limitowana możliwościami ruchowymi człowieka: szereg osób z niepełnosprawnościami nie może przekazać swoich poleceń, co oznacza, że nie może czerpać z zasobów Internetu – zauważa prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
– Na konferencji omawiamy łączenie obukierunkowe mózgu z komputerem, można sterować maszyną poprzez myśl, ale można także odbierać zawartość skarbów wiedzy bezpośrednio, nie trzeba czytać tego, co jest na ekranie. Tematyka konferencji to niezwykle trafna inicjatywa, dobór prelegentów jest naprawdę perfekcyjny w moim przekonaniu. Liczę na to, że inicjatywa Politechniki Opolskiej będzie gwiazdeczką, za którą podążą mędrcy, żeby to wszystko rozwinąć – dodaje prof. Ryszard Tadeusiewicz.
– Jeżeli spojrzymy na naukę, to najciekawsze rzeczy powstają na styku różnych rodzajów nauk. W pierwszym dniu konferencji występują głównie medycy, w drugim zostaną zaprezentowane rozwiązania techniczne, to bardzo nowatorskie rozwiązanie – podkreśla prof. Janusz Kacprzyk, kierownik Pracowni Systemów Inteligentnych Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. – Trudno wskazać branżę, w której nie można zastosować połączenia mózg-komputer. Komputery są praktycznie wszędzie. Weźmy jako przykład wprowadzanie danych w banku. To czasochłonne zajęcie. Gdyby takie dane udało się odczytać z mózgu bezpośrednio, byłoby to zdecydowanie szybsze i bardziej efektywne – zauważa prof. Janusz Kacprzyk.
Jak informuje prof. Szczepan Paszkiel, organizator konferencji IC BCI Opole z Katedry Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, to czwarta edycja międzynarodowej konferencji naukowej na temat technologii interfejsów mózg-komputer, która powróciła po pandemicznej przerwie.
– To konferencja zapoczątkowana w 2014 roku, biorąc pod uwagę nowinki i trendy, jeżeli chodzi o nauki techniczne i medyczne jej tematyka jest nadal aktualna, to jest połączenie sztucznej inteligencji z medycyną w praktyce. Sztuczna inteligencja jest praktycznie wszędzie. Technologia ewaluuje, coraz więcej urządzeń tego typu powstaje, mają one za zadanie możliwość wspomagania osób, które mają problem z poruszaniem kończynami dolnymi lub górnymi. Za pomocą montowanych na głowie interfejsów jesteśmy w stanie przejąć wykonywanie pewnych czynności w oparciu o sygnały pobierane z powierzchni głowy, np. w domu z systemem inteligentnym można sterować roletami – objaśnia prof. Szczepan Paszkiel.
– To bardzo ważna konferencja, ponieważ widzimy jak rozwija się sztuczna inteligencja, medycyna. Połączenie jest bardzo istotne, ale nie wolno zapominać o etyce – podsumowuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.