W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej w dniu 19 stycznia rozpoczęcie turnieju przeniesiono na inny termin. Otwarcie II turnieju Wojewódzkiej Ligii Mini Piłki Siatkowej w kategorii „singli”, „dwójek”, „trójek” i „ czwórek” dla dziewcząt i chłopców w wielu 8/9-12/13 lat odbędzie się w nowo wyremontowanej hali przy ulicy Prószkowskiej na Politechnice Opolskiej.
O turnieju opowiada organizatorka imprezy dr Justyna Charaśna-Blachucik
Jakie są cele rozgrywek?
Dzieci uprawiających tę dyscyplinę sportu w naszym województwie jest bardzo dużo. W murach naszej uczelni będziemy gościć 150 dzieci. Cykliczność tych turniejów oparta jest o wysokie cele, a mianowicie o eliminacje wojewódzkie do największego wydarzenia dla tych kategorii wiekowych w Polsce, tzn. Mistrzostwa Polski, Mini Piłki Siatkowej Kinder+ Sport 2019.
Polska siatkówką stoi, Opolszczyzna również, a cieszymy się ponieważ mieszkaniec naszego regionu Bartosz Kurek, absolwent PSP nr 3 w Nysie został najlepszym zawodnikiem 2018 roku, podczas Gali Sportu. Jeśli Opolszczyzna jest kolebką siatkówki, to takie turnieje i wydarzenia należy organizować i podkreślać ich znaczenie, wartość, a może wśród tych dzieci jest przyszły mistrz i zastępca Bartosza Kurka?
Skąd pomysł?
Za pomysłem na rozgrywki Ligowe Mini Piłki Siatkowej stoi Józef Gusta, a realizacją zajmują się również trenerzy, opiekunowie, rodzice, pasjonaci siatkówki oraz miłośnicy tego sportu w naszym województwie.
Skąd takie zaangażowanie?
Po pierwsze – mój syn Bartosz Blachucik trenuje siatkówkę w kategorii „dwójek”, jeździ po Polsce na różne ogólnopolskie turnieje i pod bacznym okiem trenera Janusza Blachucika (taty Bartka) zdobywają wspólnie z partnerem pierwsze miejsca. Ma wspaniałego, uzdolnionego partnera z Kędzierzyna-Koźla Aleksandra Peljana i tworzą wyśmienitą parę. Widać jest potencjał w każdym zawodniku i uważam, że każdą pasję należy rozwijać, szczególnie sportową. Na WWFiF, gdzie kształcimy studentów na przyszłych nauczycieli wychowania fizycznego i trenerów tej dyscypliny należy w miarę możliwości organizować takie turnieje i studentów w nie angażować. Podczas tego turnieju sędziować będą studenci I roku wychowania fizycznego przygotowani przez trenera i nauczyciela akademickiego Zbigniewa Rektora. W roli trenerów przyjeżdżają nasi absolwenci, którzy również pomagają podczas przebiegu zawodów.
Po drugie – powodem równie mnie motywującym jest to, że grałam kiedyś w siatkówkę (też i w Opolu) i uważam, że każda dyscyplina sportu kształci i wychowuje, raz szybciej, raz wolniej, ale sporty zespołowe najbardziej. Siatkówka nie jest łatwą dyscypliną do wyszkolenia, więc tym bardziej widząc duże zainteresowanie chęcią dzieci i rodziców tą dyscypliną dostałam wiatru w żagle by podjąć trud organizacji.
Z ramienia wykonywanej funkcji Pełnomocnika Rektora ds. Politechniki Dziecięcej, zajmuję się, między innymi, naukową stroną spotkań dzieci z naukowcami, profesorami naszej uczelni oraz upowszechnianiem sportu w naszym regionie dla dzieci w wieku 8/9-12/13 lat i młodszych. Jest to wiek, w którym kształtuje się nawyki ruchowe oraz zdolności intelektualne, a Politechnika Opolska spełnia wszelkie te oczekiwania.
Jak przebiegały prace nad wydarzeniem?
Nie było to łatwa organizacja, ale nie wyobrażam sobie by nie zmotywować dzieci do sportu poprzez symboliczne medale, puchary i poświęcić czas na szybką 2 tygodniową organizację. Szybkie działania i udało się wszystko dopiąć dzięki przychylności Dziekana Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii dr hab. Zbigniewa Borysiuka, Prodziekana ds. organizacji i rozwoju dr Dariusza Nawareckiego oraz Rektora Politechniki Opolskiej prof. Marka Tukiendorfa, którzy w błyskawicznym tempie wsparli mnie finansowo.
Nie byłoby tego turnieju gdyby nie elastyczność trenerów Mini Piłki Siatkowej w naszym województwie, którzy wspierali mnie, podsuwali pomysły oraz motywowali do działania.
Pierwszy turniej odbył się w Komprachcicach 27.12.2018 r. Zaplanowanych jest jeszcze 5 takich turniejów, ale gdzie, to okaże się po zakończeniu II edycji.
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji turnieju, a szczególnie rodzicom, którzy dowiozą do nas dzieci, ponieważ bez nich nie byłoby turnieju. A także czuwają nad opieką i bezpieczeństwem dzieci. O 8.00 rano w sobotę, dzieci rozegrają pierwsze mecze, inne natomiast jeszcze będą spać w domach, czyż nie jest to sytuacja warta uznania i pochwały?
Na turnieju zagrają mecze drużyny z Kluczborka, Nysy, Kędzierzyna-Koźla, Opola, Komprachcic, Krapkowic.
Na zdjęciu uczestnicy I Turnieju Mini Siatkówki w Opolu