Cztery nagrody i wyróżnienia w kategoriach grafika i malarstwo zdobyli studenci architektury podczas Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury w Chełmnie. Prace te będą prezentowane na wystawach i w materiałach promocyjnych Chełmna, a już teraz można je zobaczyć
w Galerii „Błędne Koło” mieszczącej się w gmachu Wydziału Budownictwa i Architektury.
– Ogólnopolskie Warsztaty Plenerowe Studentów Architektury w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) to cykliczne wydarzenie dla studentów, które powróciło po pandemicznej przerwie. Chełmno, to niewielkie miasteczko o historii sięgającej średniowiecza, malowniczo położone nad Wisłą, wyróżniające się bogactwem zabytkowej architektury i stanowiące bardzo atrakcyjną scenerię realizowanych tu od szeregu lat warsztatów plenerowych – podkreśla dr inż. arch. Anna Szczegielniak z Katedry Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.
W tym roku w warsztatach udział wzięło pięć uczelni: Politechnika Opolska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Zielonogórski, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach oraz Uniwersytet Narodowy Politechniki Lwowskiej, dla reprezentacji naszej uczelni były one wyjątkowo udane.
Studenci Politechniki Opolskiej zdobyli w konkursie na najlepsze prace aż cztery nagrody. Patrycja Kowalska otrzymała I nagrodę w kategorii grafika – za panoramę Chełmna widzianą z wieży kościoła farnego, Dawid Szmechta otrzymał wyróżnienie II stopnia w kategorii grafika – za rysunek detalu ratusza, a Edyta Wińska otrzymała aż dwie nagrody w kategorii malarstwo – III nagrodę oraz wyróżnienie dodatkowe – za dwie prace – widok z ulicy Dominikańskiej na kościół pw. św. Piotra i Pawła oraz pejzaż z Jeziorem Starogrodzkim.
– Byłam zaskoczona i szczęśliwa, że ktoś docenił moje starania – przyznaje Patrycja Kowalska, która dodaje, że takie warsztaty pozwalają podszkolić się w rysunku i poznać nowych ludzi. – Nie czuliśmy żadnej rywalizacji ze strony innych uczestników, wszyscy byli bardzo przyjaźnie nastawieni i nikomu nie zależało żeby być lepszym od innych – podkreśla. – Pracowało nam się bardzo dobrze. Udział w plenerze pomógł mi w poprawieniu swoich zdolności rysunkowych. Również mogłem nawiązać wiele ciekawych znajomości z osobami z innych uczelni. Bardzo się ucieszyłem z wyróżnienia, ponieważ tworząc te prace nie myślałem o tym, żeby zajęła jakieś miejsce – mówi Dawid Szmechta.
– Myślę, że każdy z nas był niesamowicie zaskoczony z ilości nagród, które zostały nam przyznane, biorąc pod uwagę, ile innych pięknych prac trafiło do oceny. Jedyne czego osobiście mogę żałować to, że nie miałam możliwości udziału w poprzednich plenerach organizowanych w ramach koła naukowego. Zgłoszenie na plener wysłałam w ostatni dzień dzięki namowie mgr. inż. Bożenie Banek i na szczęście udało mi się zająć ostatnie wolne miejsce. Polecam każdemu wysyłać zgłoszenia jak najszybciej, kiedy zostanie ogłoszona rekrutacja do następnej edycji, żeby pojechać co najmniej raz – mówi Edyta Wińska. – Praca podczas pleneru była bardzo owocna, w dużej mierze dzięki dr inż. arch. Annie Szczegielniak, która codziennie inspirowała nas do pracy i pomagała udoskonalać nasze umiejętności rysunkowe. Udział w plenerze stwarza nie tylko możliwości twórczego „wyżycia się”, ale również pozwala na poznanie nowych osób z całej Polski – dodaje Edyta Wińska.
– Plener pomaga studentom pomaga nie tylko rozwijać umiejętności rysunkowe, dostrzeganie perspektywy i roli światła w sztuce ale także umożliwia zobaczenie pięknych zabytków architektury – zauważa Julia Jacek.
– Studenckie prace, które powstały podczas XVI Ogólnopolskich Warsztatów Plenerowych Studentów Architektury w Chełmnie były prezentowane w ostatni dzień pleneru podczas wystawy w Bramie Grudziądzkiej. Druga wystawa odbędzie się w lutym 2023 roku podczas „Walentynek Chełmińskich”. Dodatkowym efektem pleneru będzie album z wybranymi najlepszymi pracami studenckimi wydany przez Urząd Miasta Chełmna – wylicza dr inż. arch. Anna Szczegielniak.
Już teraz w Galerii „Błędne Koło” (nowe skrzydło dydaktyczne Wydziału Budownictwa i Architektury, ul. Katowicka 48) można zobaczyć prace naszych studentów. – Cieszę się, że będziemy mogli pokazać to co udało nam się stworzyć przez te 10 dni – mówi Dawid Szmechta. – Nie możemy się doczekać, żeby powspominać historie związane z powstaniem niektórych z nich. Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszej wydziałowej galerii – dodaje Edyta Wińska.