Centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu
i przedmiotów codziennego użytku organizuje szereg szkoleń związanych z dostępnością oraz projektowaniem uniwersalnym, a także z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu do prototypowania oraz symulowania. Zapisy dla uczelnianej kadry oraz studentów wzornictwa przemysłowego już trwają.
Centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku to pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce, którego celem jest przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu. – Dotychczas większość działań nastawiona była na usuwanie wszelkich możliwych barier ograniczających dostęp lub możliwość użytkowania przez osoby z różnego rodzaju ograniczeniami. Ideą projektowania uniwersalnego w tym obszarze jest tworzenie nowych przedmiotów w taki sposób, aby tych ograniczeń nie było – podkreśla prof. Krystian Czernek, prodziekan ds. organizacyjnych Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.
– Projektowanie uniwersalne to projektowanie skupiające się i jednocześnie uwzględniające potrzeby dostępności dla wszystkich grup odbiorców takich jak m. in. osoby z niepełnosprawnością (np. ze schorzeniami układu wzroku czy też słuchu), ale również z ograniczeniami związanymi z wiekiem. Odpowiedni design dopasowany do tych potrzeb, który może przyjmować różną formę np. rzeczy prostych w tym odpowiedniego kształtu uszka filiżanki do kawy lub kształtu końcówki przewodu urządzenia, tak aby wygodnie wyciągnąć ją z gniazdka, powinien być czymś oczywistym w ujęciu tych potrzeb. Budowanie wiedzy w tym zakresie po prostu się opłaca, gdyż nasze społeczeństwo się starzeje – dodaje dr inż. Michał Böhm z Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej, kierownik projektu.
Szkolenia na które centrum właśnie przyjmuje zapisy organizowane są przez trzy uczelnie partnerskie: Politechnikę Opolską, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz Politechnikę Krakowską. Na wszystkich zajęciach są miejsca dla kadry dydaktycznej wszystkich wydziałów, mogą w nich wziąć udział także studenci wzornictwa przemysłowego naszej uczelni. – Szkolenia dają sporą możliwość zdobycia kompetencji w kwestii dostępności oraz projektowania uniwersalnego, pracy w interdyscyplinarnych zespołach z trzech uczelni, jak również zapoznania się z nowoczesnym sprzętem do prototypowania oraz symulowania – podkreśla dr inż. Michał Böhm.
Szkolenia organizowane są w Opolu oraz w Krakowie. Warsztaty w Opolu zaplanowane na 28-29 listopada i na 15-16 grudnia (rekrutacja trwa do 21 listopada) to propozycja dla kadry dydaktycznej, która dotyczy projektowania uniwersalnego w designie i komunikacji wizualnej oraz dostępności w designie i projektowaniu uniwersalnym. Natomiast w terminie 7-8 grudnia odbędą się warsztaty wyjazdowe dla studentów wzornictwa przemysłowego z zakresu projektowania uniwersalnego w kontekście designu i przedmiotów codziennego użytku dla studentów.
Natomiast w Krakowie na Politechnice Krakowskiej w terminie 24-25listopada zaplanowano „Metodykę projektowania uniwersalnego opartą o pętle projektowo badawcze zgodnie z metodyką projektowania Lean UX – warsztaty w zakresie zasad projektowania uniwersalnego dla kadry dydaktycznej”, a 1-2 grudnia „Projektowanie produktu uniwersalnego z wykorzystaniem technik szybkiego makietowania jako narzędzia badawczego – warsztaty w zakresie zasad projektowania uniwersalnego dla studentów.
Trzecia edycja zajęć odbędzie się na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (rekrutacja trwa do 21 listopada), gdzie w terminie 1-2 grudnia i 8-9 grudnia zaplanowano dla kadry dydaktycznej warsztaty z konstruowania zadań z zakresu projektowania uniwersalnego pt. „Projektowanie projektantów”. Z kolei 15-16 grudnia z myślą o studentach kierunku wzornictwo przemysłowe zaplanowano warsztaty „Produkt uniwersalny UP-projektowanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku”.
Na stronie centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku w zakładce rekrutacja znajdują się szczegółowe informacje oraz formularze zgłoszeniowe na warsztaty/szkolenia: www.centrumwiedzy.po.opole.pl
Wypełniony formularz trzeba złożyć w biurze projektu:
budynek nr 5, pok. 109A, ul. Prószkowska 76 Opole, od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00-15:00.
