Tegoroczne warsztaty chóralne odbyły się w Suchym Borze w dniach 9-11 listopada.
Warsztaty rozpoczęliśmy od ćwiczenia pieśni patriotycznych. W naszym repertuarze znalazły się takie utwory jak: „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Jeszcze jeden Mazur”, „Pieśń legionów”. Wielogodzinna nauka zakończyła się dopiero po północy. Nieco zmęczeni, ale jednak bardzo usatysfakcjonowani z efektów naszej pracy skierowaliśmy się do swoich pokojów na zasłużony odpoczynek z nutką integracji.
Następnego dnia zorganizowana została rozgrzewka na świeżym powietrzu, ponieważ poranek przywitał nas ciepłymi promieniami słońca. Zahartowani i zmotywowani do pracy ponownie udaliśmy się do sali prób. Po intensywnym rozśpiewaniu powróciliśmy do szlifowania utworów patriotycznych. Wiedzieliśmy, że w najbliższym czasie czeka nas sporo koncertów, m.in. 11 listopada na Placu Wolności w Opolu, 13 listopada w Komendzie Wojewódzkiej Policji oraz 15 listopada w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki z okazji uhonorowania 100 zasłużonych krwiodawców. Była to dla nas ogromna motywacja, ponieważ mieliśmy świadomość rangi tych wydarzeń.
Ćwiczyliśmy wiele godzin, by zadbać o najdrobniejsze szczegóły. Później przyszła pora na utwory konkursowe, które wykonamy 23 listopada na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra w Cieszynie. Będzie to dla nas okazja, by zmierzyć się z profesjonalnymi chórami nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Dołożyliśmy więc wszelkich starań, by móc zaprezentować się na najwyższym poziomie.
W trakcie sobotnich prób była również możliwość odbycia lekcji indywidualnej, prowadzonej przez Małgorzatę Sacałę. Chórzyści mieli szansę pracować na urządzeniu o nazwie „VOX”, które rozluźnia mięśnie krtani , zwiera fałdy głosowe, wytwarza rezonację, masuje i nawilża struny głosowe oraz rozwija większą przestrzeń w ścieżce głosowej. Była to bardzo cenna nauka, która znacznie wpłynęła na jakość naszego śpiewu.
Tego dnia ćwiczenia chóru zakończyły się wieczorem. Zadowoleni z naszej pracy udaliśmy się do pokojów, by przygotować się na Bal Wikingów. Ubrani w skóry i futra, z sierpami i tarczami w dłoniach rozpoczęliśmy zabawę integracyjną. Drużyna z każdego pokoju miała za zadanie zaprezentować się w sposób artystyczny lub kabaretowy. Występy okazały się bardzo kreatywne i z pewnością zapadną nam w pamięci na długo.
Niedzielny poranek rozpoczął się podobnie do poprzedniego. Już około godziny 10.00 zebrani byliśmy w sali prób, by ostatecznie przećwiczyć utwory na popołudniowy koncert z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Tego dnia zrozumieliśmy, jak wielki progres nastąpił dzięki warsztatom. Kilkunastogodzinna nauka przyniosła bardzo dobre efekty.
Warsztaty nie tylko podniosły poziom naszych wykonań, ale także dały nam możliwość lepszego poznania nowych chórzystów. Wspólnie stworzyliśmy przyjazną przestrzeń do rozwoju artystycznego, co daje nam bardzo wiele satysfakcji.