Z dumą informujemy, że podczas uroczystej sesji Rady Miasta Opola z okazji święta 11 Listopada tytuł Honorowego Obywatela Miasta Opola – najwyższe miejskie wyróżnienie – wręczono pracownikowi politechnik w Chemnitz i w Opolu, animatorowi polsko-niemieckiej współpracy akademickiej i współtwórcy jednego z największych sukcesów uczelni i miasta: Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnice Opolskiej prof. Lotharowi Krollowi.
Laudację uhonorowanego wygłosił rektor Politechniki Opolskiej, prof. Marek Tukiendorf.
Wręczenie wyróżnienia znanemu już dość dobrze opolanom profesorowi przez przewodniczącego Rady Miasta Opola pana Marcina Ociepę było najbardziej uroczystym momentem świątecznych obchodów, w których bogatym programie, pod sztandarem Politechniki Opolskiej, wzięło udział wielu naszych pracowników, przedstawicieli władz i studentów.
Prof. dr hab. inż. Lothar Kroll, urodził się w 1959 roku w Głogówku w województwie opolskim. Z Opolem związany jest od roku 1978 kiedy to rozpoczął studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej na kierunku Inżynieria samochodowa. Dalszą karierę naukową kontynuował w Niemczech: w latach 1987-1993 na Politechnice w Clausthal uzyskał tytuł magistra na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, w 1992 roku doktoryzował się na uczelni w Clausthal opracowując analityczny model weryfikacji wytrzymałościowej wielowarstwowych cienkościennych struktur kompozytowych, w 2005 roku uzyskał habilitację na Drezdeńskim Uniwersytecie Technicznym w dziedzinie wielofunkcyjnych struktur kompozytowych. W 2006 roku uzyskał tytuł profesora struktur lekkich i przetwórstwa tworzyw sztucznych Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz.
W 2007 roku prof. Lothar Kroll objął stanowisko dyrektora Instytutu Konstrukcji Lekkich, a w 2009 roku stanowisko przewodniczącego rady naukowej Instytutu Maszyn Tekstylnych i Przetwórczych CETEX działającego przy saksońskiej uczelni.
W 2009 roku powołał do działania firmę Lightweight Structures Engineering GmbH (LSE). Od 2011 roku jest Dyrektorem Generalnym Klastra Doskonałości MERGE – Merge Technologies for Multifunctional Lightweight Structures (tłum. Technologie Kompilacyjne dla Wielofunkcyjnych Struktur Lekkich). Od 2013 roku pełni funkcje Dyrektora Fraunhofer-Kunstoffzentrum Oberlausitz oraz od 2014 roku jest członkiem rady Chemnitz Automotive Institute.
Profesor Lothar Kroll jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz, gdzie kieruje Instytutem Konstrukcji Lekkich a także profesorem Politechniki Opolskiej na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki. Wspólnie z pracownikami Politechniki Opolskiej prof. Kroll realizuje wiele projektów, w tym organizację pierwszej polsko-niemieckiej konferencji ,,Bridge”, dotyczącej współpracy między uczelniami a gospodarką.
Dzięki intensywnym wysiłkom profesora Lothara Krolla przy współpracy z Miastem Opole, Politechniką Opolską i Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu we wrześniu podpisano umowę dotyczącą otwarcia pierwszego w Polsce oddziału centrum badawczego ,,Fraunhofera”, największej z najbardziej innowacyjnych i liczących się organizacji naukowych wspierających przemysł w Europie oraz trzeciej na świecie.
Profesor Lothar Kroll słynie z pozyskiwania funduszy na działalność badawczą i ścisłej współpracy jego jednostki z największymi europejskimi koncernami, takimi jak Airbus, Audi, czy Volkswagen. Łączny budżet instytutu, którym kieruje wynosi ok. 15 mln EUR. W swoim dorobku naukowym profesor Kroll może poszczycić się przeprowadzeniem ponad 200 projektów z przemysłem – zarówno z małymi, średnimi jak i dużymi przedsiębiorstwami, m.in. dzięki doświadczeniu oraz istotnemu wsparciu profesora Krolla w roku bieżącym Politechnika Opolska wraz z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu oraz firmą Tower Automotive pozyskały grant wdrożeniowy NCBiR w wysokości 6 milionów złotych.
Osiągnięcia naukowe i działania międzynarodowe profesora Lothara Krolla zostały wielokrotnie docenione przyznanymi nagrodami i wyróżnieniami. Należy do nich m.in. tytuł doktora honoris causa filozofii w zakresie inżynierii produkcji na Uniwersytecie Technicznym króla Mongkuta w Bangkoku Północnym w Tajlandii (2017) oraz tytuł profesora belwederskiego nauk technicznych nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (2018).
Podsumowując powyższe prof. dr hab. inż. Lothar Kroll w ciągu swej dotychczasowej kariery zawodowej oraz zrealizowanych inicjatyw stymulował i wpływał na pozytywny rozwój Opola, w szczególności budując jego wizerunek jako silnego ośrodka akademickiego oraz gospodarczego. Dzięki wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu profesora w Opolu znacząco wzmocniły się fundamenty miasta jako opartego na wiedzy i nowoczesnych, innowacyjnych technologiach, co najlepiej reprezentuje ranking innowacyjności regionów, w którym Opole wraz z Opolszczyzną awansowało na 10 miejsce w kraju, jeszcze do niedawna plasując się na ostatnich miejscach tego rankingu. (z wniosku Prezydenta Miasta Opola o nadanie tytułu)