W poniedziałek uczcimy ofiary zamachu

W związku z tragedią, jaka na początku kwietnia rozegrała się na kenijskim Garissa University College, społeczności akademickie wszystkich europejskich szkół wyższych, postanowiły  uczcić ofiary zamachu. Symboliczna minuta ciszy zapadnie  na uczelniach w poniedziałek 27 kwietnia, o godz. 12.00.
Politechnika Opolska będzie razem z nimi. 

Na prośbę przewodniczącego KRASP – prof. Wiesława Banysia, przekazujemy apel o przyłączenie się do tego ogólnoakademickiego manifestu:

Szanowni Państwo Rektorzy – członkowie KRASP

Na niedawnym posiedzeniu Rady Stowarzyszenia Uniwersytetów Europejskich (Council of European University Association – EUA), które miało miejsce 15 kwietnia br. w Antwerpii, uczestnicy posiedzenia – przewodniczący działających w Europie krajowych konferencji rektorów – uzgodnili, że zwrócą się do swoich uczelni członkowskich z apelem o uczczenie ofiar niedawnego zamachu terrorystycznego w Garissa University College, wymierzonego w fundamentalne dla kultury europejskiej wartości, takie jak prawo do nauki i wolności poglądów.

Uzgodniono, że symbolicznym aktem uczczenia pamięci ofiar (w wyniku zamachu zginęło 147 studentów, a wielu innych zostało rannych) oraz solidarności z ich rodzinami i całym narodem Kenii będzie minuta ciszy, która zapadnie jednocześnie we wszystkich europejskich uczelniach akademickich 27 kwietnia o godz. 12 czasu środkowoeuropejskiego.

W związku z tym zwracam się do Państwa Rektorów o przyłączenie się do tej inicjatywy i rozpowszechnienie informacji o niej na stronach www i mediach społecznościowych, a także w środkach masowego przekazu.

Komunikat EUA – stowarzyszenia zrzeszającego ok. 800 europejskich uczelni akademickich oraz 33 krajowe konferencje rektorów reprezentujące te uczelnie – dotyczący zamachu w Garissa University College 2 kwietnia br. jest dostępny jest TUTAJ.

Z wyrazami szacunku

prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś

Przewodniczący KRASP

Informacje o zamachu:

TVN 24

Gazeta.pl

Polskie Radio

Radio ZET