Po jedynym w Europie centrum badawczo-rozwojowym firmy ifm eco-link Politechnik Opolska sprowadza do regionu kolejne – tym razem jedyne w Polsce – centrum zajmujące się wdrożeniami badań do przemysłu: niemiecki Instytut Fraunhofera.
O nawiązaniu wielostronnej współpracy pomiędzy uczelnią, instytutem, miastem, Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz partnerującym politechnice uniwersytetem technicznym w Chemnitz poinformowali dziś inicjatorzy tego wielkiego wydarzenia: rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf, prezydent Opola oraz jego zastępca – Arkadiusz Wiśniewski i Maciej Wujec, gospodarz spotkania prof. Jarosław Mamala – szef Opolskiego parku Naukowo-Technologicznego oraz prof. Lothar Kroll dyrektor Instytutu Konstrukcji Lekkich saksońskiej uczelni, który ma we współpracy z ,,Fraunhoferem” bogate i jak najlepsze doświadczenia.
Potencjał instytutu liczyć można w miliardach euro budżetu, 70 filiach (ta z Chemnitz, a więc bezpośredni partner Opola, jest drugą co do wielkości i znaczenia jednostką Fraunhofera w Niemczech), prawie 70 latach tradycji (Instytut działa od 1949 r.), blisko trzydziestu tysięcy pracownikach i mnóstwie wdrożeń, w tym – popularnym formacie MP3.
Nic dziwnego, że nawiązanie współpracy nazwano dziś milowym krokiem w realizacji strategii innowacji 800-letniego Opola (prezydent Wiśniewski), drogą do opracowania technologii przyszłości (prof. Kroll), znakiem jakości politechniki i warunkiem tworzenia smart city campus (prof. Tukiendorf) a nawet wydarzeniem na miarę nawiązania współpracy z NASA (wiceprezydent Wujec).
Prof. Mamala przypomniał, że Instytut Fraunhofera to bezpośrednia konsekwencja organizowanej przez politechnikę i miasto międzynarodowej konferencji Bridge z udziałem polskich i niemieckich przedstawicieli władz, nauki i gospodarki. To właśnie tam zrodził się plan przekucia dyskutowanej idei współpracy na konkretną umowę z Instytutem Fraunhofera.
Jak powiedział prof. Kroll – trzeba zacząć od jakiegoś tematu. Tym tematem będzie ,,odchudzanie” materiałów, z których konstruuje się samochody. Branża motoryzacyjna to przecież dominujący element na gospodarczej mapie Opolszczyzny, a naukowcy Politechniki Opolskiej, wspólnie z kolegami z Chemnitz mają wszelkie kompetencje, aby umieścić ją również na gospodarczej mapie Europy.