W najbliższą sobotę, w ramach Nocy Kultury można odwiedzić wyjątkową w skali światowej placówkę. To Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej, w którym znajduje się ponad 1400 eksponatów. Na odwiedzających muzeum czeka dodatkowa atrakcja: widowiskowy pokaz wyładowań elektrycznych.
– Profesor Röntgen, gdziekolwiek on teraz jest, byłby dumny z takiej kolekcji – napisało Amerykańskie Stowarzyszenie Kolekcjonerów Lamp Elektronowych o Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej. To wyjątkowe w skali światowej miejsce, które można odwiedzić w ramach zbliżającej się Nocy Kultury.
W muzeum można zobaczyć np. lampę z marsjańskiego łazika, wyprodukowaną na potrzeby NASA czy też jedną z największych lamp rentgenowskich świata: SRT 4 Coolidge Tube wyprodukowaną w latach 30. ubiegłego wieku przez firmę General Electric. – Mamy unikalne aparaty, jak jedyny wyprodukowany w Warszawie w czasie wojny. Trudno wymienić te najciekawsze, na pewno cenne są takie, które były produkowane bardzo krótko, takich też mamy sporo. Wśród naszych eksponatów można zobaczyć także ciekawostki jak urządzenie wytwarzające promieniowanie rentgenowskie na zasadzie rozciągającej się taśmy klejącej, mamy także miniaturowe źródła przeznaczone do wysyłania na misję kosmiczną, mamy także efekty prób uruchomienia w Polsce lamp rentgenowskich na Wojskowej Akademii Technicznej – opowiada dr Grzegorz Jezierski, założyciel muzeum, który o godz. 18 wygłosi wykład pt. „O promieniowaniu rentgenowskim inaczej”.
Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej mieści się na drugim kampusie uczelni, na trzecim piętrze budynku nr 5 przy ul. Prószkowskiej 76 i zaprasza w sobotę godz. 18-23:59.
Na odwiedzających muzeum czeka dodatkowa atrakcja: widowiskowy pokaz wyładowań elektrycznych, które odbędą się w sąsiednim budynku: nr 4. Pokazy zaplanowano o godz. 19, 20, 21 i 22.
