Od momentu powstania unikalnego w skali światowej Muzeum Lamp Rentgenowskich na Politechnice Opolskiej cały czas przybywają do niego kolejne eksponaty od ofiarodawców zarówno z kraju jak i z zagranicy.
Są to różnorodne instytucje, a więc nie tylko uczelnie, instytuty naukowo-badawcze czy szpitale, ale także takie instytucje jak np. BOR tj. Biuro Ochrony Rządu (dwie głowice od skanerów rentgenowskich), firma LOTOS Serwis z Gdańska (przenośny analizator rentgenowski), Instytut Mechaniki Precyzyjnej z Warszawy (unikalne lampy rtg do fluorescencji amerykańskiej firmy Machlett czy lampy do dyfrakcji z japońskiej firmy Rigaku Denki).
Ostatnio do naszego muzeum trafiły urządzenia rentgenowskie z dużej firmy UNIWHEELS Production (Poland) ze Stalowej Woli, tj. dwa wzmacniacze obrazu rentgenowskiego oraz cztery lampy rentgenowskie.
Warto przy okazji zdać sobie sprawę z tego, że coraz to lepsze i bezpieczniejsze samochody powstają właśnie dzięki wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego. Dla przykładu we wspomnianej już firmie produkującej aluminiowe felgi (w ilości ok. 6 tysięcy sztuk na dobę!) armia ponad 50 pracowników kontroli non stop sprawdza te felgi prześwietlając je promieniowaniem rentgenowskim i monitoruje, czy nie mają niedopuszczalnych wad odlewniczych.
To właśnie widoczny na zdjęciu wzmacniacz obrazu rtg trafił jako eksponat do naszego muzeum. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia muzeum i obejrzenia zarówno nowego, jak i tysiąca starszych eksponatów!